Kaasomand

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kaasomand

09 Dets 2011, 00:23

Pöördun Teie poole palvega, et äkki keegi oskab mulle juriidilise poole pealt nõu anda. Ise olen küll üritanud seadusi ja erinevaid foorumeid uurida, aga kuidagi pole sobivat vastust enda jaoks leidnud.
Nii, teema siis järgmine, et 2007-ndal aastal suri minu vanaisa ja jättis meile-õega kahepeale päranduseks kahekorruselise elumaja, mille me siis õega ka samal aastal kaasomandisse võtsime ja selle mõttelise osana pooleks jagasime. Mina elan alaliselt selles majas, õde mitte. Ent 2006-ndal aastal võtsin pangalaenu ja hakkasin selle maja teist korrust täielikult välja ehitama. 2007-ndal aastal kui vanaisa suri siis ehitustöö muidugi katkes ja jäi pooleli kuna polnud enam mõtet edasi ehitada. Lisan siia, et me pole õega mingeid omavahelisi kasutus- või muid lepinguid sõlminud.
Nüüd, sellel aastal tahab õde oma mõttelist poolt mulle müüa. Olen nõus antud teise poole ära ostma ent õe poolt pakutav hind on liiga soolane ja oma soovitud hinnast ei taha ta kuidagi taganeda. Tahtsingi küsida, et kas mul on õigus ja võimalik kuidagi tagant järgi tõestada, et olen sellele majale juba varem oma raha sisse pannud ja seda osa kuidagi, kas siis tema käest tagasi nõuda või lasta tal see summa tema poolt nõutavast hinnast maha arvata?
Loodan, et saate mind kuidagi aidata! Jään Teie poolset tagasisidet ootama!

Re: Kaasomand

14 Dets 2011, 16:34

Ostu-müügi leping, nii nagu igasugune tehing, on vabatahtlik ning kedagi tehingut tegema sundida ei saa. Kaasomandit reguleerib ennekõike asjaõigusseadus. Ostueesõiguse sisu tuleb aga võlaõigusseadusest. Kaasomanikul on täielik õigus oma osa müüa, kui ta seda soovib ning kui ta oma osale ka ostja leiab (viimane on aga raskendatud, kui kaasomanikud pole just seadnud eelenvalt kasutuskorda). Kaasomanikul on õigus teha asja säilitamiseks vajalikke toiminguid teiste kaasomanike nõusolekuta, kuid ta võib teistelt kaasomanikelt nõuda asja säilitamiseks vajalike kulutuste hüvitamist võrdeliselt nende osadega. Kindlasti on Teil õigus ja ilmselt ka võimalus tõendada Teie poolt tehtud kulutusi ning selle arvelt taotleda õelt ostuhinna alandamist. Pangalaen iseendast tõendab, et Te olete laenanud raha teatud kulutusteks. Laenulepingust nähtub sageli milliseks otstarbeks on laen võetud. Eriti hea oleks, kui Teil oleks sõlmitud tööde teostamiseks leping ehitajaga ning säilinud dokumendid tehtud kulutuste kohta. Kulutusi saate tõendada ka ehitusmaterjalide ostutšekkidega. Kindlasti oleks mõistlik ja soovitav siiski leida omavaheline kompromiss.


Vastas Kaja Kiilo

Vasta