Kaasomandis olev maja ja sellele tehtud kulutused

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kaasomandis olev maja ja sellele tehtud kulutused

09 Dets 2011, 03:00

Minule ja õele kuulub kahepeale elumaja, mis on jagatud kaheks mõtteliseks kaasomandi pooleks. Kasutuslepingut meil ei ole. Mina elan alaliselt majas, õde mitte. Sellest aastast soovib õde oma mõttelist poolt mulle müüa. Olen nõus temalt selle välja ostma ent olen teinud antud hoonesse juba omapoolseid kulutusi ja tahaksin teada kui palju nendest kulutustest võin ma tagasi nõuda. Olen lugenud ka asja- ja võlaõigusseadusi, ning mingi ettekujutus on mul antud teema kohta olemas ent paluksin täiendavat infot. Saan aru, et maamaks ja majakindlustus tuleb kaasomandis olles kindlalt pooleks jagada, sest need on majale minevad kulutused. Teisi makse pole vast mõistlik sisse nõuda kuna õde ei ela ju reaalselt siin. Samuti saaks vast siia alla lisada ka uue kanalisatsiooni paigalduse, mis on ettenähtud linna poolt ja mis on kõigile selle kandi majaomanikele kohustuslikuks tehtud. Aga kuidas suhtuda remonti. Olen mõned ruumid täiesti omakuludega taastanud kuna mõnedes ruumides oli tapeet seinast täiesti maas ja põrandavärv oli väga kulunud ning kahjustunud. Samuti tuli mõnesse ruumi külm kuskilt seina vahelt sisse ja ka see on korda tehtud. Ka saunas olen teinud remonti kuna niiskusest elasid juba vihmaussid seina sees. Muidugi olen teinud ruumid ilusamaks ja korralikemaks ja mugavamateks kui need enne olid. Siit ka siis minu küsimus, et kust siis läheb piir selle vahel, mis on maja alalhoidmiseks tehtud kulutus ja mis mitte. Kas sanitaarremont läheb hoone alalhoidmise alla või mitte? Kas selleks, et tõestada, et ma olen antud hoonesse oma raha paigutanud piisab ka fotodest enne remonti ja pärast ning ehitusmaterjali peale kulunud raha tšekkidest ning tunnistajast või on selleks veel midagi muud vaja? Lisan siia juurde veel seda, et õde on teostatud remontidest täiesti teadlik, kuid meie vahel ei ole olnud mingit vestlust või kokkulepet, et kes selle eest maksab. Samuti ei ole ta näidanud üles mingit huvi, et tahaks ise minu poolt tehtud, kas või pooltegi kulutuste eest tasuda. Oleks hea kui keegi oskaks selle kohta midagi täpsemalt selgitada. Kui on kuskil olemas mingi kohtulahend võin seda ka ise täpsemalt uurida.

Re: Kaasomandis olev maja ja sellele tehtud kulutused

14 Dets 2011, 16:35

Asjaõigusseaduse § 72 sätestab, kuidas peaks toimuma kaasomandi valdamine ja kasutamine. Kaasomanikud valdavad ja kasutavad ühist asja kokkuleppe või kaasomanike enamuse otsuse kohaselt, kui sellele enamusele kuulub suurem osa ühises asjas. Kaasomanikul on õigus teha asja säilitamiseks vajalikke toiminguid teiste kaasomanike nõusolekuta, kuid ta võib teistelt kaasomanikelt nõuda asja säilitamiseks vajalike kulutuste hüvitamist võrdeliselt nende osadega. Teie poolt tehtud kulutusi tuleks kindlasti lugeda kulutusteks, mis oli vajalikud asja, st kaasomandis oleva maja säilitamiseks. Kindlasti on Teil õigus ja ilmselt ka võimalus tõendada Teie poolt tehtud kulutusi ning selle arvelt taotleda õelt ostuhinna alandamist. Eriti hea oleks, kui Teil oli sõlmitud tööde teostamiseks leping ehitajaga ning on säilinud dokumendid tehtud kulutuste kohta. Kulutusi saate tõendada ka ehitusmaterjalide ostutšekkidega. Teil tuleks võimalusel siiski vältida kohtuvaidlust. Kindlasti oleks mõistlik siiski leida omavaheline kompromiss. Kohtulahenditena oleks õige juhindumideks võtta Riigikohtu lahendid, kuid vaidlused kaasomandi ostuhinna üle on väga harvad, sest ost-müük on vabatahtlik tehing, mille toimumise üheks põhitingimuseks on kokkulepe hinnas. Küll on aga Riigikohtu lahendeid, mis on tingitud asja sälitamisega seoses tehtud kulutuste hüvitamisest. Lahenditega saab tutvuda Riigikohtu koduleheküljel ning otstarbekas oleks seda teha märksõnalise sisujuhi abil.


Vastas Kaja Kiilo

Vasta