kaasomandis oleva maja eest tasumine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

kaasomandis oleva maja eest tasumine

09 Dets 2011, 03:03

Mulle ja õele kuulub kahepeale kaasomandis olev maja, mis on siis meie kahevahel jagatud mõtteliste osadena pooleks, et talle kuulub 50% ja mulle ka 50%. Mina elan majas sees, õde mitte. Sellest aastast soovib õde mulle müüa oma poole. Olen selle summa ja tehinguga nõus, ainult, et mulle ei sobi õe poolt pakutavad lahendused, kuidas oleks võimalik antud summat talle tasuda. Tema poolt pakutavad tasumismeetodid oleks siis järgmised:
1. kogu summa ühekordse maksena, kuid mitte hiljem kui järgmise aasta märtsi lõpuks. Seega kuskil kolme kuu pärast.

Pean siinjuures mainima, et ei ole ametlikult tööl (pangalaenu võtta ei saa), kuid pidev sissetulek välismaal mustalt töötamise näol on olemas, kuid see ei ole nii suur, et saaksin selle summa tema poolt nõutud aja jooksul kohe ära maksta. Lisan siia veel, et elukaaslane on töövõimetuspensionär ja tema igakuine sissetulek ei küündi selleni, et võtta pangalaenu.

või
2. et ta soovib, et ma maksaksin tema arvele igakuiselt 500 eurose osamakse kuni vastav summa saaks tasutud (see oleks kuskil 4-5 aastat). Nõude tagamiseks seab ta antud majale hüpoteegi, mis oleks tema nimel ja tema kasuks, vastav kanne tehtaks kinnistusraamatusse.

Antud variant ei ole ka kõige sobivam kuna sellisel juhul sõltuks kogu maja saatus täiesti õest ning sellest, kas ta ikka iga kuu pangale tasub vastava summa ja mul oleks antud maja puhul sõnaõigust väga vähe. Samuti ei tea ma, kuidas meie läbisaamised saavad olema kuna meie omavahelised suhted on juba aasta või paar üsna kehvad.
Kuidas peaksin talitama? Mis tasumisvõimalused mul veel oleksid? Ehk tuleb mingeid häid ideid?

Re: Kaasomandis oleva maja eest tasumine

12 Dets 2011, 16:58

Kui Teile ei sobi maja eest tasumisel esimene variant, siis teine õe poolt pakutud tasumise võimalus peaks Teile sobima. Kui Teil on võimalik tasuda igakuiselt 500 eurot ning hüpoteek on seatud majale Teie õe kasuks, siis pank ei puutu üldse asjasse. Hüpoteek seatakse õe kasuks, mitte panga kasuks. Õde saab Teilt igakuiselt 500 eurot, kuni kogu summa poole maja eest on tasutud. Õe poolt pakutud poole maja eest tasumise võimalus on igati mõistlik. Ilmselt on otstarbekas selgitada Teile, mis on hüpoteek.

Hüpoteegiks nimetatakse kinnisasja panti. Hüpoteek kantakse kinnisturegistrisse ja see on kõikidele nähtav, samuti on nähtav see, kelle kasuks on pant seatud (hüpoteegipidaja) ja kui suur on hüpoteegisumma. Hüpoteeki saab seada ainult notari poolt kinnitatud kokkuleppe alusel. Hüpoteegi seadmiseks kinnisasjale on vajalik selle kinnisasja omaniku nõusolekut. Hüpoteek seatakse tavaliselt laenu tagatiseks. Väga levinud on laenu andmine kinnisasja tagatisel. Samuti toimub enamusel juhtudel eluaseme ostmine laenuga, mille tagatiseks seatakse seesama ostetav eluase.

Kui olete laenu õele tasunud, saate taotleda hüpoteegi kustutamist. Hüpoteegi kustutamiseks ei pea kasutama notari teenust. Hüpoteegi kustutamiseks tuleb teha isikul, kelle vara on koormatud hüpoteegiga, digitaalallkirjaga avaldus maakohtu kinnistusosakonnale hüpoteegi kustutamiseks. Hüpoteegipidaja peaks omakorda andma digitaalallkirjaga nõusoleku hüpoteegi kustutamiseks. Juhul, kui hüpoteegipidaja alusetult keeldub sellest, siis tuleb Teil pöörduda vastava hagiga kohtusse ja nõuda hüpoteegi kustutamist, kuna hüpoteegiga tagatud nõue on täidetud.


Vastas Kaja Kiilo

Vasta