Hüpoteek majale, kus omanikel on mõttelistel osadel

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Hüpoteek majale, kus omanikel on mõttelistel osadel

19 Dets 2011, 17:44

Minu küsimus puudutab majale hüpoteegi võtmist. Olen mõttelise osa omanik majast ja teine omanik soovib võtta majale hüpoteeki peale. Temal on majas eraiskuna üks osa ja tema firma nimel teine osa. Tema soovib võtta laenu firma nimel ja teha leping minuga nii, et ta ostab mulle kahe aasta jooksul samaväärse korteri. Koheselt ta seda ei saavat teha. Juhul kui tema firma läheb pankrotti, siis mina jääksin kõigest ilma. Mida te soovitaksite, kuidas saan kindlustada seda, et ma ei jääks oma korterist ilma. Kas on võimalik nõuda, et firma pankroti korral ta vastutab eraiskuna?

Ette tänades ja abile lootes

Re: Hüpoteek majale, kus omanikel on mõttelistel osadel

21 Dets 2011, 12:05

Kui laen on võetud firmale ja laenu tagamiseks on seatud hüpoteek kogu elamule, siis muutute Te sisuliselt firma laenu käendajaks. Teie kahtlused on õigustatud ja igati põhjendatud. Firma pankroti korral või makseraskuste esinemisel laenu tagastamisel võidakse realiseerida laenu katteks ka Teie osa elamust, kuna sellele on seatud hüpoteek. Isegi, kui Te sõlmite notariaalse lepingu, et firma omanik võtab kohustuse käendada Teie suhtes firma kohustusi, ei anna see Teile veel täit kindlust. Firma omanik võib olla selleks ajaks, kui tekivad firma makseraskused, juba ise majanduslikes raskustes ning tal ei pruugi olla reaalselt võimalik Teie ees täita võetud kohustusi. Ilmselt ei peaks Te riskima oma eluaseme ja varaga käendades firma laenu.


Vastas Kaja Kiilo

Vasta