Kaasoandi kuritarvitamine?

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kaasoandi kuritarvitamine?

17 Jaan 2012, 12:24

Tere,
Kaasomandis olev kinnistu kuulub 1/2 mulle ja teine pool kahele erinevale isikule. Eramu jagatud selliselt, et ülemine korrus kuulub mulle ja alumine teistele. Notariaalne kasutuskord puudub. Ilma minuga nõu pidamata võeti alumisele korrusele üürnikud. Kui ma juhtisin sellele tähelepanu, siis "muutusid" üürnikud ehitajateks. Siiamaani ei ole mul olnud veel võimalik selgusele jõuda isegi nende üürnike nimedes (kahjuks mulle neid ei ole tutvustatud ja nad ise samuti ei ütle, kes nad on). Alates nüüd uuest kooliaastast tõid need üürnikud/ehitajad oma 3 last kohalikku kooli. Olen teinud teistele kaasomanikele nende väljaostu ettepaneku, et kaasomand lõpetada minu kasuks. Nad isegi olid nõus ja siis tegid järsku sellise lükke, et võtsid hoopis need üürnikud. Kõik see toimus minuga nõu pidamata ja mind teavitamata. Millised on mu väljavaated see olukord lahendada?

Re: Kaasoandi kuritarvitamine?

18 Jaan 2012, 17:49

Kaasomanikul on teiste kaasomanike suhtes oma osale ühises asjas omaniku õigused, arvestades teiste kaasomanike õigusi. Seega on teistel kaasomanikel ilma Teie nõusolekuta õigus sõlmida neile kuuluva eramu osa üürileping omal äranägemisel. Kaasomanikul on õigus ühist asja kasutada niivõrd, kui see ei takista teiste kaasomanike kaaskasutust. Kui eramu alumise korruse kasutamine üürnike poolt ei takista Teil eramust oma osa kasutamist, siis ei oleks Teil põhjust ega seaduslikku alust teiste kaasomanike poolt üürnike majutamise vaidlustamiseks. Kaasomanik võib temale kuuluva mõttelise osa ühises asjas võõrandada, pärandada, pantida või seda muul viisil käsutada. Muul viisil asja käsutamiseks on ka asja üürimine. Teil tuleks püüda teiste kaasomanikega saavutada siiski omavaheline kokkulepe ning selle raames määratleda kaasomandis oleva eramu kasutuskord.


Vastas Kaja Kiilo

Vasta