Pääs krundile naabri poolt tõkestatud

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Pääs krundile naabri poolt tõkestatud

25 Jaan 2012, 12:39

Mulle tagastati krunt, see kanti katastrisse, määrati maamaks, mida olen tasunud. Krunt on küll minu oma, aga kasutab seda naaber, kes on liitnud selle oma krundiga ja ümbritsenud aiaga. Oma krundile pääsemiseks pole mul vaja naabri krunti läbida, on vaja vaid üldkasutatava tee ja minu krundi vaheline aed lammutada. Naaber keeldub seda tegemast, kui läksin seda ise tegema, kutsuti politsei ja süüdistati omavolis. Soovitati mul kohtusse pöörduda ja tasuda kohtulõiv 25 000 krooni. Seda selle aiajupikese pärast! Milline oleks lahendus?

Re: Pääs krundile naabri poolt tõkestatud

26 Jaan 2012, 21:04

Kui naaber kasutab Teie krunti, siis just naaber omavolitseb. Ilma Teie nõusolekuta ei tohiks just naaber Teie kinnistut kasutada. Vastavalt kirjas sisalduvale infole tuleb asuda seisukohale, et politsei eksis, süüdistades Teid omavolis. Omavoli on valdaja nõusolekuta seadusvastaselt asja valduse rikkumine või valduse äravõtmine. Sel viisil saadud valdus on omavoliline. Aed, mis on rajatud üldkasutatava tee ja Teie kinnistu vahele, ei saa kuidagi kuuluda Teie naabrile. Kui naaber on sellise aia püstitanud, siis just naabri tegevus on seadusevastane omavoli Teie suhtes. Asjaõigusseaduse § 41 lg 1 sätestab, et valdaja võib oma valdust omavoli vastu jõuga kaitsta, ületamata seejuures hädakaitse piire. Teile tagastatud kinnistu seaduslik omanik ja valdaja olete Teie. Asjaõigusseaduse § 41 lg 3 sätestab, et kui kinnisasja valdus võetakse valdajalt ära omavoliliselt salaja või vägivallaga, on valdajal õigus omavoli tarvitaja kinnisasjalt eemaldada ja kinnisasi oma võimu alla tagasi võtta. Oma kinnistu üle on Teil seaduslik õigus võtta see tagasi oma võimu alla. Kindlasti ei tohiks see toimuda läbi füüsilise vägivalla. Asja kohtuväliseks lahendamiseks tuleks Teil pöörduda kohaliku omavalitsuse poole ning paluda abi oma kinnistu suhtes omaniku õiguste taastamiseks.


Vastas Kaja Kiilo

Vasta