Maa Jõelähtme vallas

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Maa Jõelähtme vallas

15 Veebr 2012, 18:22

Pöördun Teie poole suure probleemiga. Mure järgmine:

Olen oma põllumaale Jõelähtme vallas rajanud ajutise elektriliini. Luba ma selle kohta ei taotlenud kuna ei tulnud selle pealegi, et ajutise liini jaoks on luba tarvis. Tegemist ajutise liiniga mis täna on ja homme ei ole ning iga loa taotlemine nõuab raha. Et kaablit ära ei trambitaks ja kombainide poolt ära ei räsitaks, asetasime maasse ajutised postid, mille peale kaabli toetama asetasime. Lasin liini elektrikutel kontrollida ning liin vastas nõuetele ja oli nende sõnul kasutamiskõlblik. Jõelähtme valla väärteomenetleja kutsus mu seepeale välja Ehitusseaduse § 68 lg 1, § 69 lg 1 rikkumise eest. Väärteo kirjelduses märgiti, et olen rikkunud EhS §2 lg 1, EhS §2 lg 3, EhS §12 lg 2, EhS §29 lg 1 p1. Vald on lasknud elektripaigaldise nõuetekohasuse tunnistuse kehtetuks tunnistada ning Eesti Energia tahab selle tulemusena voolu välja võtta. Nõustun, et paragrahvide osas eksisin, kuid kas vald saab ilma positiivset lahendust või teisi variante pakkumata nõuda liini likvideerimist ning lisaks sellele kopsakat trahvi määrata? Minu meelest vald peaks inimeste huvide eest seisma, mitte otsima võimalust, kuidas trahve määrata. Oma maale on plaanis igal juhul ehituseks vajalikud paberid taotleda.

Olen oma maatulundusmaale lasknud ladustada täitematerjali. Täitematerjalina on mul tegemist betooni- ja kivisodiga. Kuna oli võimalus odavalt saada täitematerjali, siis kasutasin võimalust ja lasin selle materjali tuua oma maa peale. Vald trahvis mind selle eest, et rikkusin valla heakorra eeskirja p 2.7.8 mis kohustab kinnistu omanikku rakendama meetmeid kinnistu reostamise ja risustamise vältimiseks. Jõelähtme valla heakorra eeskirjade p 2.2 kohaselt tohib jäätmeid panna selleks ettenähtud kohta. Minu jaoks pole tegu jäätmete vaid ehitustäitematerjaliga. Kas vallal on mind õigus selle eest karistada trahviga? Samale kinnistule olen peale toonud ehitussoojakud, mida ei saa lugeda ehitisteks ega ka rajatisteks. Samas on tegu ajutise paigutusega. Kas vald saab mind soojakute paigutamise eest oma enda maalapile trahvida? Milliste paragrahvidega saan end sellisel juhul valla eest kaitsta? Kuidas peaksin antud olukorras käituma?

Oleksin väga tänulik Teie abi eest, kuna endal puuduvad piisavad teadmised selles

Re: Maa Jõelähtme vallas

15 Veebr 2012, 18:23

1. Liini rajamisest. Vald on ehitusseaduse kohaselt ehitusjärelevalve asutus ja seega on tal õigus selliseid ettekirjutusi teha. Ebaseaduslikud elektripaigaldised võivad olla ohuks inimeste elule, varale ja tervisele, mistõttu vald ei saa sellistes küsimustes „vastu tulla”. Vald peaks eelkõige taotlema teilt liini nõuetekohast rajamist, kuid neil on õigus ka kohaldada sanktsioone.

2. Ehitusjäätmete ladustamine. Nägemata neid ehitusjäätmeid on raske hinnata, kas tegemist on valla heakorraeeskirja rikkumisega või mitte. Ehitusjäätmed võivad sisaldada inimeste tervisele ohtlikke aineid, mistõttu sellised ettekirjutused võivad olla õigustatud. Eks te peate siis valla ettekirjutuse vaidlustama (vaidlustamise korda on selgitatud ettekirjutuses) ja esitama oma vastuväited. Ehitusoojaku paigutamise osas vallal pädevust ei ole, kuni see soojak ei ole maatükiga püsivalt ühendatud ehitis.


Vastas Priidu Pärna

Vasta