Kaasomandi müük

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kaasomandi müük

02 Mär 2012, 08:58

Tere! Peale minu keeldumist kaasomandis oleva maja müügist (kumbki meist sees ei ela) pani kaasomanik selle siiski minu teadmata müüki (avastasin kinnisvaraportaalist kuulutuse). Müügihinna suhtes ei ole mingisuguseid läbirääkimisi toimunud, kaasomanik oma äranägemise järgi tõstab ja langetab seda.
Hiljuti avastasin, et müügikuulutuses on majale lisatud ka suur osa meie kaasomandis olevast ja välja renditud põllumaast.
Kas on võimalik maja ja maa müük ilma minu nõusolekuta?
Aitäh

Re: Kaasomandi müük

06 Mär 2012, 18:41

Kaasomanikul on õigus müüa kaasomandist ainult talle kuuluv mõtteline osa.

Asjaõigusseaduse § 73 sätestab, kuidas võib kaasomanik talle kuuluvat mõttelist osa kinnisasjas võõrandada. Kaasomanik võib temale kuuluva mõttelise osa ühises asjas võõrandada, pärandada, pantida või seda muul viisil käsutada, kuid kinnisasja mõttelise osa müümisel isikule, kes ei ole kaasomanik ega seaduse järgi eesõigustatud, on teistel kaasomanikel müüdava mõttelise osa ostu eesõigus. Kui kaasomanik võõrandab kinnisasja mõttelise osa alanejale sugulasele või vanemale, siis ei saa teised kaasomanikud kasutada ostu eesõigust.

VÕS § 249 lg 1 kohaselt peab müüja ostueesõigust omavale isikule viivitamata teatama ostjaga sõlmitud müügilepingust ja selle sisust. Ostu eesõiguse kasutamine on ajaliselt piiratud ja kinnisasja puhul saab ostueesõigust kasutada teate saamisest kahe kuu jooksul.


Vastas Kaja Kiilo

Vasta