Küsimus kinnisvara kohta

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Küsimus kinnisvara kohta

02 Mär 2012, 20:16

Omame korteriühistu ühte korterit ja soovime erastada enda kohal olevat osa pööningust, millest omame mõttelist osa praegu. Millised toimingud peame tegema? Kas on kuskil veebis sellekohast informatsiooni? Ka teiste elanikega kokkulepped peame kõik ükshaaval kinnitama notaris või on võimalik mingi ühine leping, kuhu kõik alla kirjutavad? Ja kui kortermaja on ehitatud kahes osas (nagu ridaelamu puhul, 4 korterit üks osa ja 4 korterit teine osa), millel on erinevad sissepääsud ning ka pööning on püsiva vaheseinaga poolitatud (kohe algselt kahes osas ehitatud), siis kas peame saama nõusoleku ka teise majapoole elanikelt, kellel puudub küll ligipääs meie poole pööningule ja isegi võimalus seda kasutada, aga sisuliselt nad omavad vist ka mõttelist osa pööningust?

Re: Küsimus kinnisvara kohta

02 Mär 2012, 20:17

Küsimusest lähtuvalt paistab, et hoones tegutseb korteriühistu ning on juba moodustatud ka korteriomandid, mistõttu ei ole vaja enam maad erastada. Kuna pööning on kõikide majaelanike ühises kasutuses, siis selleks, et see tervenisti või osaliselt anda ühe isiku kasutusse on kaks võimalust, kuid nende kasutamine oleneb sellest, milline peaks olema lõpptulemus. Arvestades, et tegemist on mitme võimaliku variandiga, siis soovitaksime esialgu pöörduda endale sobiva notari poole, kes oskab täpsemalt nõu anda lähtudes Teie soovidest. Kui saate olemasolevad dokumendid kaasa võtta, siis oskab notar ka täpsemalt öelda, milliseid dokumente on vaja täiendavalt juurde hankida. Reeglina ei selliste konsultatsioonide puhul notaritasu ei kaasne, kui on tõenäoline, et tehinguid tehakse sama notari juures. Üheks võimaluseks on moodustada kas uus korteriomand või laiendada olemasolevat korteriomandit, ning selle jaoks on vaja linnavalitsuses kinnitatud maja plaane koos kõikide vajalike lisadega. Selliste kokkulepet sõlmimine peab toimuma notari juures ning kõikide kaasomanike kohalolu on vajalik. Juhul kui on tõenäoline, et kõikidel omanikel ei ole võimalik notar üheaegselt notari juurde tulla, siis on üheks võimaluseks endale sobiva notari juures vajalikud volikirjad teha. Kui soovitakse ehitada majale ühte korterit juurde kaasomanike ühiskasutuses oleva üldpinna arvelt, selliselt et sellega võiks ka eraldi tehinguid teha, siis tuleb moodustada uus korteriomand, millele avatakse kinnistusraamatus uus registriosa. Kui aga soovitakse laiendada olemasoleva korteriomandi pinda ehk muuta reaalosa suurust kaasomanike ühiskasutuses oleva üldpinna arvelt siis sellisel juhul tuleb muuta kinnistusraamatus olemasoleva korteriomand andmeid Teise võimalusena võivad korteriomandite omanikud sõlmida kasutuskorra ning teha selle sõlmimise kohta märke ka kinnistusraamatusse. Sellise kokkuleppega võivad kaasomanikud leppida kokku selles, kuidas ja kelle ainukasutuses on hoone või kinnistu ruumid või alad. Kokkulepe sõlmimiseks on vaja kõikide majaomanike (korteriomanike) nõusolekut ja kohalolekut notari juures.


Vastas Eve Strang

Vasta