Isiklik kasutusõigus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Isiklik kasutusõigus

01 Apr 2012, 15:49

Mure siis selline, et sain kingiks korteri. Teisel isikul on aga tähtajatu tasuta isiklik kasutusõigus korteri kasutamiseks (kinkija endine abikaasa). Nüüd on see isik väljakannatamatuks muutunud - on kogu aeg olnud, aga nüüd asi täitsa hull. Joonud jutti üle kahe kuu, lõugab ja karjub, kui korterisse tuleb. Olen ka politseiga kainenema saatnud. Elan ise siin koos naise ja lapsega, kohe ka teine sündimas. Nüüd karjub ka kaine peaga siin. Tean ka, et ta võib vägivaldne olla. Lisaks ei maksa ta ühtegi maksu. Kas on nii, et kui on tasuta isiklik kasutamisõigus, siis ei pea ka ühegi kommunaali eest maksma? Mul on olemas videod ja salvestised tema joomistest ja karjumistest meie peale. Kas on võimalik, et kui kohtusse pöördun, siis tühistatakse see isiklik kasutamisõigus? Võiksin ka ise ära minna, aga ta on nii heal arvamusel, et siis pean ikka mina tema eest siin makse maksma, kuna olen omanik. Kuidas asja lahendada?

Re: Isiklik kasutusõigus

04 Apr 2012, 12:58

Antud juhul on tegemist asjaõiguslepinguga, mis sõlmitakse notariaalselt. Üheks ja pea ainsaks võimaluseks omanikul eluaegse kasutusõiguse lõpetamiseks kinnisvarale on poolte vaheline kokkulepe, mis peab olema notariaalselt kinnitatud. Teiseks võimaluseks on pöördumine hagiga kohtusse juhul, kui on olemas selleks alused (teine pool kahjustab omaniku vara sellises ulatuses, et see võib kaasa tuua vara hävimise või teeb oma tegudega võimatuks temaga koos elavate isikute poolt eluruumi kasutamise). Selline käitumine on isikliku kasutusõiguse seadmise lepingu rikkumine ning võib kaasa tuua lepingu lõpetamise. Korteri kommunaalkulude kandmise küsimus võib olla lahendatud isikliku kasutusõiguse seadmise lepinguga. Juhul, kui isikliku kasutusõiguse seadmise lepingus on Teile, kui korteriomanikule pandud kohustus, et Te peate kandma kõik korteri kommunaalkulud, siis ei ole isiklikku kasutusõigust omav isik kohustatud kommunaalkulusid kandma. Asjas selguse saamiseks peaksite tähelepanelikult üle vaatama lepingu, mille alusel isiklik kasutusõigus on seatud. Kui lepingust tulenevalt Teil sellist kohustust ei ole, on isiklikku kasutusõigust omav isik kohustatud osalema korteri kommunaalkulude kandmises.


Vastas Kaja Kiilo

Vasta