Kaasomandi lõpetamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kaasomandi lõpetamine

12 Apr 2012, 19:22

Tere!
Oman 1/3 maamajast,mis on siiani kinnistusse kandmata,siis vallasvara,kuna kaasomanik pole juba jõudnud teise naabriga kokkuleppele piirides.Olen olnud ahistavas olukorras juba 17a.Eelmine aasta esitas ta hagi kohtusse,kuna ma polnud nõus oma osa ära müüma 3x väiksema summaga,mis tema pakkus.Samas ei saa moodustada ka reaalosadeks,kuna ehituslikult pole see seadusega võimalik.Ka ei soovi mina tema osa osta(elan tegelikult mujal),seega ainuke variant on kogu maja müümine.Küsimus on aga selles,kas see ka reaalselt toimib kui teine kaasomanik on 2.grupi inv. ja ta poeg 1.grupi inv.ning mõlemad elavad ka seal.
Olen tõesti tüdinenud kõigest sellest ja sooviksin väljapääsu olukorrast.Tahaksin oma osa müüa,kuid mitte ka olematu summa eest.

Re: Kaasomandi lõpetamine

17 Apr 2012, 12:40

Oma osa kaasomandist Te müüa ei saa kuna puudub kanne kinnistusraamatus. Esmalt peaksite saavutama kokkuleppe kande tegemiseks. Kaasomandist kuulub Teile väiksem osa so 1/3 ja elamut ei ole võimalik jagada reaalosadeks. Te peate saavutama teise kaasomanikuga lihtsalt mingisugusegi kompromissi. Asjaõigusseadus ega võlaõigusseadus ei anna võimalust määrata hinda. Hinnas tuleks saavutada õiglane kokkulepe. Teile tuleks soovitada lasta kinnisvaraspetsialistil hinnata Teile kuuluva 1/3 elamu väärtus. Sellest lähtuvalt saate kujundada hinna, mis peaks vastama Teile kuuluva 1/3 elamu turuväärtusele.

Asjaõigusseaduse § 73 sätestab, kuidas võib kaasomanik talle kuuluvat mõttelist osa kinnisasjas võõrandada. Kaasomanik võib temale kuuluva mõttelise osa ühises asjas võõrandada, pärandada, pantida või seda muul viisil käsutada, kuid kinnisasja mõttelise osa müümisel isikule, kes ei ole kaasomanik ega seaduse järgi eesõigustatud, on teistel kaasomanikel müüdava mõttelise osa ostu eesõigus. Kui kaasomanik võõrandab kinnisasja mõttelise osa alanejale sugulasele või vanemale, siis ei saa teised kaasomanikud kasutada ostu eesõigust.

VÕS § 249 lg 1 kohaselt peab müüja ostueesõigust omavale isikule viivitamata teatama ostjaga sõlmitud müügilepingust ja selle sisust. Ostu eesõiguse kasutamine on ajaliselt piiratud ja kinnisasja puhul saab ostueesõigust kasutada teate saamisest kahe kuu jooksul.


Vastas Kaja Kiilo

Vasta