Kokkuleppest taganemine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kokkuleppest taganemine

23 Apr 2012, 21:54

Tere

2000 aastal sõlmisime kirjaliku kokkuleppe inimesega.Mina ostan tema maja (20m2)ja maa 600m2, 120 000.- eek ja temal on õigus elada elu lõpuni majas.Tema tegi vastu notariaalse testamendi.Igal aastal maksin talle 24000.- eek, mille vastu andis ta ka kirjalikud kinnitused.kokku maksin talle 216 000.- eek.Hooldasin maja – tegin katuse korda, aia ümber jne.2005 aastal ostsin kõrval krundi, sest sinna sooviti ehitada suurt maja 250m2 ja meie krundi väärtus oleks langenud.
2012 aastal vaatan kinnisvara portaalis – sama maja müügis!
Võtsin inimesaga kontakti, milles asi? Tema seisukoht oli „tema ei soovi midagi müüa“.
Kõige hullem - 2011 aastal sai ta insuldi ja on aja jooksul silmanägemise kaotanud.Kokkuleppest tema ei tea midagi (kuigi on paberil), minu soovile notari juures asi ära vormistada ja märge teha tema õiguse kohta seal suvitada – tema keeldus.
Kirjalik kokkulepe kinnisvara müügil ei toimi ja andsin ta kohtusse - VÕS § 1027,1028.
Raha loodan kohtu kaudu tagasi saada.
Küsimused on.
1.Kas mul on õigus nõuda intressi,raha eest mis ta on saanud, aga asja pole vastu nõus andma
2.Kinnisvara hinnad on liikunud võrreldes 2000 aastaga 3-5 kordseks.
Kas mul on õigus küsida kompensatsiooni, seoses tema soovist mitte täita oma kohust.

Re: Kokkuleppest taganemine

26 Apr 2012, 14:39

Te peaksite lisaks hagi esitamisele taotlema vaidlusalusele kinnistule keelumärke seadmist kinnistusraamatusse Teie poolt esitatud hagi tagamiseks. Vastasel juhul võib tekkida olukord, et kohtuotsus on Teile positiivne, kuid kinnistu on vahepeal võõrandatud. Täiendavaks probleemiks on asjaolu, et eelleping ei ole notariaalselt vormistatud (tehingu tühisus seoses vorminõuete mittejärgimisega) ning ka lihtkirjalikus lepingus ei ole kokkulepitud, mida toob kaasa lepingu rikkumine. Lepingu rikkumisega tekitati Teile kahju, kuid selleks, et kahju nõuda tuleb Teil tõendada tekkinud ( tekitatud kahju) ulatus. Teil on õigus nõuda makstud summalt intressi ja ka tekitatud kahju, kuid üsna tõsiseks probleemiks on võimalus oma õigusi realiseerida. Antud juhul on tõendatud Teie poolt raha maksmine ja kohtusse olete Te pöördunud õigetel alustel, kuid makstud summalt intressi nõudmine on küsitav, sest intressi tasumise või arvestuse osas kokkulepet ei ole. Te võite esitada kohtule täiendava haginõude, kuid nõude rahuldamine sõltub nõude tõendatusest. Ei ole võimalik üheselt soovitada Teil esitada selline täiendav nõue.


Vastas Kaja Kiilo

Vasta