Vanaema pärandi jagamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Vanaema pärandi jagamine

25 Apr 2012, 14:09

Lugu selline, meil on vanaema voodihaige ja elab meie tädi juures, majas, mis algselt oli tema nimel, aga kui ta voodihaigeks jäi, kirjutati see maja siis tädi nimele. Suusõnaline jutt oli ka sellest, et kuna vanaemal oli lisaks veel korter ja maja, kus me hetkel elame ja oleme sisse kirjutatud, et see kuulub tulevikus vanaema teisele tütrele ehk siis minu emale. Maatükk, mis oli eraldi üksus, pidi siis minema vanaema kolmandale tütrele, kuna peab talu, ja korter pidi aga minema vanaema pojale - siis nagu oleks kõik lapsed midagi saanud. Tänaseks on ka see maatükk maha müüdud ja see pidi nagu vanaema matuseraha olema. Nüüd viimasel aasta praktiliselt on nii, et meie pere liikmeid pole lastud isegi vanaema vaatama, kuigi vanaema seda ise on ka soovinud, selle ajajooksul on aga lapselapsed omavahel tülis olnud, kuna sealtpoolt on tulnud alandust ja laimu. Nüüd on käes aeg, kus on jutt, et meid varsti visatakse majast välja, kuna maja kirjutatud vanaema poja nimele, lisaks ka veel siis korter. Samas aga meid paneb imestama, et vanaema poeg, kes kõik sai, ei tahtnud üldse oma emast enne seda kuulda ja solvas enda ema. Samas võib-olla on kõik see aga vanemale peale sunnitud. Algselt, kui ta haigeks jäi, oli ka ta otsustusvõimetu, aga mis kirjas ta selle koha pealt hetkel on, ei oska öelda - mõnikord on mõistus selge, aga samas ajab seosetut juttu. Tahakski teada, et mis teie sellest olukorrast arvate ja mis võimalused meil on. Kas meid on õigus ka majast välja tõsta? Meie pere on seal elanud nüüdseks u 28 aastat, olles seal kasvanud, ehitanud ja korda hoidnud, niisama ei tahaks nagu alla anda ja sellel minna lasta.

Re: Vanaema pärandi jagamine

25 Apr 2012, 14:10

Teie vanaema on võõrandanud talle kuuluva elamu, kus Te elate, oma pojale. Tegemist on kinnisvara võõrandamise tehinguga ja see saab toimuda ainult notariaalselt, olgu see siis müük või kinge. Tehingu tegemisel lasub notaril kohustus kontrollida tehingut teha sooviva isiku teovõimet. Ilmselt leidis notar, et Teie vanaema teovõimes ja aruselguses ei ole põhjust kahelda. Kui Te leiate, et maja võõrandamisel ei olnud vanaema teovõimeline ega saanud aru oma tegude tähendusest, siis tehingu kehtetuks tunnistamiseks tuleks Teil pöörduda hagiga kohtusse. Kohtuvaidluses tuleks aga läbi viia ekspertiis, et tuvastada, kas tehingu tegemisel oli Teie vanaema aru selge ja sai aru tegude tähendusest. Sellise hagi koostamiseks ja oma õiguste kaitseks on Teil otstarbekas pöörduda advokaadi poole. Tegemist on keeruka kohtuvaidlusega.

Samavõrd keerukaks kujuneb ilmselt ka vaidlus, kui Te asute nõudma Teie poolt tehtud kulutusi uuelt omanikult so siis oma ema vennalt. Üsnagi vähetõenäoline on, et uus omanik nõustub vabatahtlikult hüvitama Teie poolt elamu korrashoiuks ja parendusteks tehtud kulutusi.

Kui elamu uus omanik leiab, et te vajab elamut oma pere tarbeks, võib ta nõuda Teie elamust välja kolimist, Ta on ju omanik ja võib oma vara vallata, kasutada ja käsutada.


Vastas Kaja Kiilo

Vasta