Hoone jagatud reaalosadena

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Hoone jagatud reaalosadena

14 Juun 2012, 15:45

Tere!

Meil on tehtud kinnistu jagamine nii, et mõlemale poolele jäi vanast talumajast 1/2. Jagatud on mööda vundamendipiiri, mõlemad osad on võrdsed. Nõnda on see ka katastrisse kantud. Mina ehitasin enda poolele eraldi eeskoja ja sissepääsu teisele majaküljele. Naaber aga kasutab endist (vana sissepääsu koos 1/2 eeskojaga), mis on maja teisel küljel, kuid jäi minu kinnistupoolele. Sisuliselt ta peab astuma üle minu kinnistu piiri, et pääseda oma majapoolele. Mina pole talle takistusi teinud, ta on sugulane. Kuid nüüd ta ehitas eeskotta (minu kinnistupoolele), omale tualettruumi. Ka seda ma ei keelanud- las inimene teeb, ta on kinnistupiirist teadlik.

Probleem tekkis sellest, et ta kavatseb kogu enda poole ära müüa koos minu kinnistul asuva tualettruumiga!?
Maakler andis talle head juriidilist nõu- et ta saab kohtuga need ruumid enda käsutusse taotleda. Kas see on võimalik?


Ette tänades,

Re: Hoone jagatud reaalosadena

19 Juun 2012, 08:40

Tere

Müüa (ja omandit üle anda) saab isik ikka selles osas, mis isikule kuulub.
Küsimusest võib järeldada, et kaasomand lõpetati reaalosadeks jagamisega. Kui kaasomand on jagatud reaalosadeks, on plaanil näidatud ka reaalosadena eluruumide piirid. Ka siis, kui elamu on jagatud reaalosadeks, võivad jääda kaasomandisse mõned ehitise osad (nt esikud), mida kasutatakse ja vallatakse ühiselt kokkuleppe alusel.

Kui on moodustatud kaks eraldi kinnistut, siis kinnisasja olulised osad on sellega püsivalt ühendatud asjad, nagu ehitised, kasvav mets, muud taimed ja koristamata vili. Asi ja selle olulised osad ei saa olla eri isikute omandis.

Kas naaber saab taotleda mingi ruumi enda omandisse saamist, selle otsustamiseks on tarvis tutvuda kinnistu(te) dokumentatsiooniga, mistõttu tuleks pöörduda koos tõenditega õigusnõustamisele.

Vastas: SA Õigusteenuste Büroo

Vasta