Kasutusest väljas olevad tehnorajatised kinnistul

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kasutusest väljas olevad tehnorajatised kinnistul

02 Okt 2012, 09:36

Tere.
Minu kinnistul asuvad elektriliinid, mida ei ole kasutatud alates nende ehtamisest (1989 a.). Liinitrassid on "metsa" kasvanud (puud on traatides). Katastriplaanil on aga need liinid olemas ja neile on ka määratud kaitsevöönd. Kuna sellistele liinidele (ei ole kasutuses) talumiskohustus ei laiene, siis kuidas on reguleeritud minu ja võrguettevõtte (ei tea millise) suhted nende osas ? Kas mul on õigus küsida tasu nende talumise eest või on need elektriliinid minu kui maaomaniku omad ? Kui liinid on ikkagi mingi võrguettevõtte omad, siis kas on õigus tasu küsida ka eelnevate aastate eest ? Kas mul on karta, et võrguettevõtja võib igal ajahetkel uuesti antud liinid kasutusele võtta, hoolimata, et minul kasvab antud aladel noor 20-30 a. mets ?

Re: Kasutusest väljas olevad tehnorajatised kinnistul

08 Okt 2012, 19:37

Tere,

Kinnisasja omanik on kohustatud taluma olemasolevat tehnovõrku või -rajatist, mis on püstitatud enne maa esmakinnistamist, kui esmakinnistamine toimus enne 1999. aasta 1. aprilli. Kinnisasja omanik peab taluma tehnovõrku või -rajatist ka juhul, kui esinevad asjaõigusseaduse § 1581 lõikes 1 sätestatud eeldused või muu talumiskohustus (asjaõigusseaduse rakendamise seaduse /AÕSRS/ § 152 lõige 1).
Kinnisasja omanik on kohustatud taluma ka tehnovõrku või -rajatist, mille suhtes ei ole AÕSRS § 152 lõikes 1 sätestatud talumiskohustust, kui see tehnovõrk või -rajatis kuulub asjaõigusseaduse § 1581 lõikes 1 nimetatud võrguettevõtjale ja on püstitatud omaniku nõusolekul enne 1999. aasta 1. aprilli ning seda tehnovõrku või -rajatist kasutatakse eesmärgipäraselt ja avalikes huvides AÕSRS § 152 lõige 2).
AÕSRS/ § 152 lõigetes 1 ja 2 sätestatud talumiskohustuse puudumisel on kinnisasja omanikul õigus nõuda tehnovõrgu või -rajatise kõrvaldamist temale kuuluvalt kinnisasjalt asjaõigusseaduse §-s 89 sätestatud korras või kokku leppida tehnovõrgu või -rajatise ümberpaigutamises kinnisasjal tehnovõrgu või -rajatise omaniku kulul. Olemasolevate tehnovõrkude või -rajatiste kõrvaldamiseks on omaabi keelatud (AÕSRS § 152 lõige 3).
AÕSRS § 152 lõigetes 1 ja 2 sätestatud juhul võib kinnisasja omanik nõuda tehnovõrgu või -rajatise omanikult tehnovõrgu või -rajatise ümberpaigutamist temale kuuluval kinnisasjal, kui see on tehniliselt võimalik ja kinnisasja omanik hüvitab tehnovõrgu või -rajatise ümberpaigutamisega seotud kulud (AÕSRS § 152 lõige 4).
AÕSRS § 154 alusel, kui tehnovõrgu või -rajatise talumise kohustus tuleneb seadusest ning kinnisasja omaniku ja tehnovõrgu või -rajatise omaniku vahel ei ole kehtivat lepingut tehnovõrgu või -rajatise talumiskohustuse eest makstava tasu suuruse kohta, on kinnisasja omanikul õigus taotleda tasu tehnovõrgu või -rajatise talumise eest asjaõigusseaduse § 1582 lõikes 2 sätestatud korras: tehnovõrgu või -rajatise talumise eest tasu saamiseks esitab kinnisasja omanik taotluse tehnovõrgu või -rajatise omanikule. Taotluse vormi ja esitamise korra kehtestab majandus- ja kommunikatsiooniminister.

Lisaks tasub tutvuda elektrituruseadusega: https://www.riigiteataja.ee/akt/128062012023, talumiskohustuse osas asjaõigusseaduse § 1581 jj: https://www.riigiteataja.ee/akt/123042012002 ning asjaõigusseaduse rakendamise seadusega § 152 ja järgnevad: https://www.riigiteataja.ee/akt/123042012003.

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta