Keldrikorruse ehitamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Keldrikorruse ehitamine

21 Veebr 2013, 18:00

Kohalikust omavalitsusest sain elamu projekteerimistingimused, kus on kirjas lakooniliselt keldrikorrus keelatud.
Kas see on Eestis kuidagi reguleeritud või on see iseenesestmõistetav, et keldrikorruse ehitamine on keelatud? Nii nagu meil on krundi servas ehituskeeluvöönd - aga see on ju seaduses määratud ja see on üldteada tõsiasi, et ehituskeeluvööndisse sa ehitada ei saa - kas keldri ehitamise keeld on samasugune üldteada tõsiasi?
Kui ostsin endale hoonestamata kinnistu, siis ostu-müügilepingus oli piirava tingimusena kirjas, et sellele krundile ei tohi palkmaja ehitada. Keldrikorruse ehitamise piirangust polnud sõnagi. Kas ma oleks pidanud enne krundi ostmist uurima, kas võib maja alla keldrikorrust ehitada või mitte? Ise arvasin, et kas maja ehitatakse keldriga/mitte, oleneb omaniku soovist ja vajadustest. Pealegi on see omaniku risk, et kas tuleb keldrisse vesi sisse või mitte. Ja kõik oleneb ju ehituskvaliteedist, vettpidav asi on võimalik ju ehitada ka täiesti vee sisse.
Guugeldades olen sattunud teistes omavalitsustes sellise sõnastuse peale, et keldrikorruse ehitamine pole soovitatav, kuna pole selleks sobilikud tingimused - ehk sellise sõnastusega on ju omavalitus endalt vastutuse võimaliku uputuse eest juba eos kõrvaldanud. Aga oma kinnistul nagu reaalset põhjust ei näe - krunt on kuiv, kõrgel asuv ja tõsi küll, paene ehk ehitamine saab kallis olema.

Re: Keldrikorruse ehitamine

28 Veebr 2013, 12:36

Tere,

Kohalik omavalitsus kinnitab konkreetsele ehitisele kohaldatavad arhitektuursed ja ehituslikud tingimused (ehk projekteerimistingimused). Projekteerimistingimuste väljastamisel võtab kohalik omavalitsus aluseks planeeringutes või muul viisil maakasutust korraldavates dokumentides sisalduvaid ehituslikke tingimusi.
Kinnistuga seonduvat (sh võimalikke piiranguid) tasub alati uurida enne kinnistu ostmist. Huvitatud isik võib taotleda projekteerimistingimuste koostatamist (väljastatakse hiljemalt 30 päeva jooksul sellekohase taotluse esitamise päevast arvates).

Ehitise püstitamiseks koostatava ehitusprojekti aluseks on detailplaneeringu koostamise kohustuse korral kehtestatud detailplaneering ning olemasolu korral kohaliku omavalitsuse väljastatud lisatingimused, mis täpsustavad ehitise arhitektuurseid ja ehituslikke tingimusi, mida detailplaneering ei sisalda. Detailplaneeringu koostamise kohustuse puudumise korral ehitusprojekti aluseks projekteerimistingimused.

Ehitise asukoha maaüksuse omadustest tulenevalt võivad lisaks eelnimetatule olla ehitise püstitamiseks koostatava ehitusprojekti aluseks projekteeritava ehitise asukoha maaüksuse ehitusgeoloogiliste ja -geodeetiliste tööde tulemused. Ehitusgeoloogiliste ja -geodeetiliste tööde eesmärgiks on saada vajalikke lähteandmeid maa-alade planeerimiseks, ehitusprojekti koostamiseks ja ehitamiseks.
/vt ka Ehitusseaduse § 19, 20/
Miks on projekteerimistingimustes sätestatud selline piirang, tuleks uurida kohalikust omavalitsusest (maaüksuse omadused).

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta