kaasomandist reaalosadeks

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

kaasomandist reaalosadeks

28 Veebr 2011, 12:12

Meil on ühe kinnistu peal kaks kortermaja, kokku 12 korterit. Kaasomanikke on 9. Kuna majad vajavad hädasti renoveerimist, soovime enamiku korteriomanikega korterid reaalosadeks muuta ja korteriühistu luua. Probleem on selles, et ühistu pooldajatel on kaasomandi suhtarvudes kokku väiksem osalus kui nendel omanikel, kes on reaalosade vastu ja kes ei soovi maja korrashoidu rahaliselt panustada. Viimaste põhiliseks hirmuks on see, et nende omanduses olev pool keldripinnast läheb ühiskasutusse, lisaks kindlasti tõik, et ühistu puhul on igal omanikul üks hääl (ehk nad jääksid vähemusse). Praegu ongi "pidurdajate" kaasomand keldripindade arvelt nii suur. Kusjuures keldripindade omandit ei tõesta mingid lepingud, pigem on see aastakümnete jooksul majade esialgsete omanike vahel niimoodi välja kujunenud. Varem on üritatud juristiga reaalosadeks jagamist ajada, kuid see on takerdunud, kuna omanikud pole kokkuleppele jõudnud. Meie huvi on keldripind täies ulatuses ühiskasutusse saada ning seal paiknevad töökojaruumid ühistu poolt välja rentida, et niimoodi majade renoveerimisfondi koguda.

Kuidas jõuaksime sellises olukorras reaalosadeks jagamiseni? Millisele seadusepügalale saame toetuda, et veenda "pidurdajaid" korteriühistu vajalikkuses ja renoveerimiskulude maksmises? Võimalusel tahaksime ilma kohtuta kaasomandist loobuda.

Re: kaasomandist reaalosadeks

01 Mär 2011, 11:23

Soov saada keldripind ühiskasutusse on igati seaduslik. AÕS § 71 lg 1 sätestab, et kaasomanike osad ühises asjas on võrdsed, kui seaduses või tehinguga ei ole sätestatud teisiti. Varasem väljakujunenud olukord kuuluks seega muutmisele, et tagada kõigi kaasomanike huvide kaitse. Kindlasti on õige püüda lahendada vaidlus kokkuleppel, aga juhul, kui see ei õnnestu, siis vastavalt AÕS §-le lg 1 on kaasomanikul õigus igal ajal nõuda kaasomandi lõpetamist. Kui kaasomanikud ei saavuta kokkulepet kaasomandis oleva asja jagamise viisi suhtes, otsustab kohus hageja nõudel, kas jagada asi kaasomanike vahel reaalosades, anda asi ühele või mitmele kaasomanikule, pannes neile kohustuse maksta teistele kaasomanikele välja nende osad rahas, või müüa asi avalikul või kaasomanikevahelisel enampakkumisel ning saadud raha jagada kaasomanike vahel vastavalt nende osa suurusele.

Vasta