Võõral kinnistul, võõras vara.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Võõral kinnistul, võõras vara.

03 Mai 2014, 15:12

Mure selline, et kohalik vallavalitsus ja kohalik äriettevõte soovisid rajada Euroopa projekti raames veetrassi läbi minu kinnistu. Pärast mingiajast asja arutelu ja asja vaagimist, nõustusin teatud tingimustel projektiga. Minnes notari juurde lepingut allkirjastama, ei olnud tingimused sellised nagu need olid algselt, seega jäi allkirjastamine ära. Hoolimata sellest alustati töödega minu kinnistul ja pandi trass maasse.
Hiljem selgitust nõudes, selgitas valla esindaja, et kuna projekti tähtaeg lähenes, siis olid nad sunnitud töödega alustama.
Aga minu seisukohalt ei ole see argument õige, sest vastaspool on rikkunud seadust, ja alustanud töödega ebaseaduslikult.
Millised on minu õigused, kas mul on selle eest võimalik nõuda mingisugust kompenesatsiooni? Või üldse selle trassi eemaldamist minu kinnistult?

Re: Võõral kinnistul, võõras vara.

06 Mai 2014, 05:56

Ilma servituudi lepingu sõlmimiseta puudub igasugune õiguslik alus võõra maa kasutamiseks ja selline ehitamine on põhiseadusvastane tegevus. Tsivilseadustiku üldosa seaduse §54 kohaselt on selliselt rajatud tehnorajatis maatüki oluline osa ja kuulub sisuliselt maaomanikule. Maaomanik võib nõuda sellise trassi eemaldamist.
Võimalik on siiski servituudilepingu sõlmimine notari juures tagantjärele osapoolte kokkulepitud tingimustel.

Vastas Priidu Pärna.

Vasta