Kaasomand

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kaasomand

20 Mai 2015, 14:14

Tere,

Kaasomandis on krunt, millel puudub kokkulepitud kasutuskord. Soov oleks krundile ehitada maja kuid võib eeldada, et teine kaasomanik just väga aldis kasutuskorra kokkulepetele ei ole. Olukorra ettekujutuse saamiseks: krundi suurus 800m2, isik 1-le kuulub 600m2, isik 2-le 200m2. 600m2 on piirkonnas minimaalne lubatud ehitusalune pindala. Lisas illustreeriv pilt krundi jagunemisest, punasega piiratud ala on isik 1 kasutuses olev aiaga piiratud osa kaasomandist. Mida saab teha isik 1, kes tahab oma aiaga piiratud maale ehitada elamu olukorras, kus isik 2 keeldub kasutuskorra kokkuleppest. Kas võib tekkida olukord, et isik 2-le antakse vaidluse tulemusena just selline osa krundist mis jätaks ehituseks ebamõistliku planeeringu isik 1-le? Kas on pretsedente, mis toetavad nö "loogilist" jagamist nii, et krundi kasutuskord jääb "normaalne" st. samasugune nagu on kümneid aastaid olnud ning mis tagaks mõistliku planeeringu ja maa kasutamise?
Manused
krunt1.png
krunt1.png (9.47 KiB) Vaadatud 2072 korda

Re: Kaasomand

28 Mai 2015, 15:21

Kui kinnistu, millest on jutt, on kaasomandis, siis ei saa öelda, et Teile kuulub 600 m2 ja teisele kaasomanikule 200 m2. Sellisel juhul kuulub Teile ¾ mõttelist osa antud kinnistust ja teisele osapoolele ¼ mõttelist osa kinnistust. Kui Te olete selliselt omanikena kantud kinnistusraamatusse, siis ei ole võimalik vaidluse käigus vähendada ega suurendada teile kuuluvat osa. Kaasomanikud valdavad ja kasutavad ühist asja kokkuleppel.
Kui Te soovite kinnistule ehitada elamut, siis peate selleks saama teise kaasomaniku nõusoleku. Samas on võimalik kaasomandis oleva kinnistu kasutuskord kokkuleppida ja kokkuleppe või kinnitada notar ning see kantakse kinnistusraamatusse. Veel on võimalik kaasomandis olev kinnistu jagada reaalosadeks, kui see on maakorralduslikult võimalik. Jagamise osas peate Te ikkagi saavutama kokkuleppe teise kaasomanikuga. Kokkuleppe mittesaavutamisel on Teil võimalus pöörduda kaasomandis oleva kinnistu jagamiseks kohtusse. Kui kaasomanikud ei saavuta kokkulepet kaasomandis oleva asja jagamise viisi suhtes, otsustab kohus hageja nõudel kas jagada asi kaasomanike vahel reaalosades, anda asi ühele või mitmele kaasomanikule, pannes neile kohustuse maksta teistele kaasomanikele välja nende osad rahas, või müüa asi avalikul või kaasomanikevahelisel enampakkumisel ning saadud raha jagada kaasomanike vahel vastavalt nende osa suurusele. Teile teise kaasomanikuga kuuluva kinnistu jagamine läbi planeeringu ei ole võimalik.


Vastas Vambola Olli.

Vasta