Kaasomandi jaotuvus müügi korral, kui on ka võetud kodulaen

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kaasomandi jaotuvus müügi korral, kui on ka võetud kodulaen

26 Mai 2015, 14:47

Küsimus selline, et kuidas jaotub müügist saadav raha kui korter on kaasomandis.
Minu sissemakse osa korteri ostul oli 70% ja 30% osas võttis elukaaslane laenu, mind on märgitud kaastaotlejaks ehk siis Laenusaaja 2. Esmane maksekohustus on Laenusaaja 1-l.
Korteri ostu-müügilepingus on kaasomandiosa märgitud 3/4 ja 1/4, vastavalt siis minu tehtud sissemaksele.
Korter vajab remonti, mille summa moodustab korteri ostuväärtusest umbes 13%, selle finantseerin mina.
Kuidas toimub varaline jaotamine selle korteri müügi korral, kuhu olen ma investeerinud ka remonti?
Minu arusaamiste kohaselt on minu elukaaslase osa 1/4 ehk siis see pangalaen... millel olen kaastaotleja. Kas ma saan õigesti aru?
Kas elukaaslane saab nõuda korteri kogusumma jagamist, kaasaarvatud laenuosa jagamist vastavalt omandiosale? Kuidas ma saan sellisel juhul ennast kaitsa, sest ma müüsin selle kinnisvara soetamiseks oma isikliku korteri?
Kas me peaksime uue omandiosa lepingu notaris tegema, et vältida kohtus käimist, kui peaks toimuma meie lahkuminek?

Re: Kaasomandi jaotuvus müügi korral, kui on ka võetud kodul

01 Juun 2015, 15:15

Tulenevalt asjaõigusseaduse § 71 lg 1 on kaasomanike osad ühises asjas võrdsed, kui seaduses või tehinguga ei ole sätestatud teisiti. Teie kirja kohaselt jaotub kaasomand ¾ m.o teie ja ¼ m.o teie elukaaslase vahel. Seega on teie kaasuse puhul tehinguga määratud, et teie osa kaasoamandis on suurem ja seega kaasomandi müügi korral on teil õigus saada suurem osa summast. Kui teie kaasomandi osa moodustas rahaline sissemakse ja see kattis 70% korteriomandi ostusumast, siis on teil vara võõrandamise korral õigus sama suurele osale (70%) varast. Kui teie võõrandasite uue vara soetamiseks oma kinnisvara, siis vaidluse korral saate seda lisatõendina kasutada.
Vara paremustamise (remondi) korral peate oma elukaaslasega eelnevalt kokku leppima, kuidas jaotuvad vara edasisel võõrandamisel remondikulude summa arvestus? Teie kirja kohaselt moodustavad remondikulud 13% vara väärtusest. Remondikulude kalkulatsiooni peab teine kaasomanik heaks kiitma ja sellega nõustuma. Kalkulatsioon peab olema arusaadavas ja kontrollitavas vormis koostatud.
Teie kirja kohaselt on teie elukaaslase kaasomand 30% ulatuses seotud pangalaenuga ning remondikulude tasaarvestus teie kasuks tuleks kõne alla peale laenukohustuse täitumist.


Vastas Krista Paal.

Vasta