Kodulaenu lõpetamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kodulaenu lõpetamine

23 Juun 2015, 22:47

Elukaaslasega koos võetud laen, tagatiseks tema vanemate korter. Nüüd suhe läbi, tuli välja, et mind korduvalt petnud. Mina kõik 8 aastat teda praktiliselt üleval pidanud ja ka laenu tagasi maksmisega toime tulnud. Panga väljavõtetest näha, et minu arvelt läinud maha võla tagasimaksed (ca 2 aastat maksis tema). Nüüd tahab tema mind kõigest ilma jätta, öeldes, et temal kodule suuremad õigused, kuna tema vanemate korter tagatiseks. Kui kodu müüki läheb, siis saadav raha või ka alles jääv võla nõue läheb 50/50 jagamisele, kuna laenulepingus oleme võrdsete kohustustega.
Kas mul on võimalik: 1. nõuda temalt välja raha selle eest, et ma teda sisuliselt üleval olen pidanud,
2. nõuda kodu loovutamist minule rõhudes faktile (laenu tagatis oleks olemas ka minul), et tema pole oma poolt lepingust täitnud (pangaväljavõtted näitavad laenumaksete maksmist minu poolt, kui ka erinevate muude kohustuste täitmist minu poolt, kus pole isegi minu nime peal nt. bensiinikaart)
3. loobuda omalt poolt laenu teenindamisest (mida viimane punkt mulle kaasa toob)?
Tänan ette!

Re: Kodulaenu lõpetamine

26 Juun 2015, 08:33

1) Kuidas te tõendate, et olete täisealist inimest üleval pidanud? Kas teil on dokumente, kus te olete talle raha laenanud/ maksnud/ üle kandnud? Tõendada saab vaid nende dokumentide ja väljaminekutega, kus kirjas, et raha on kulutatud elukaaslase x ülalpidamiseks.

2) Kui vanemate korter oli laenu tagatiseks, siis see ei tähenda veel, et teisel omanikul oleks suurem õigus osale korterist/ kinnisvarast. Saan aru, et te olete koos elukaaslasega soetanud korteri kaasomandisse- 50% kuulub teile ja 50% on teie endise abikaasa omand. Kui teie olete korteri eest tasunud suuremas osas laenumakseid, kommunaalkulusid, elektri jms arveid, siis saate arvestada selle oma väljaminekute hulka, mille kompenseerimist on teil õigus nõuda. Suuremas ulatuses kinnisvara enda omandisse nõudmist saate teha vaid omavahelise kokkuleppe või kohtuotsuse alusel. Kui te pöördute kohtusse ja tõendate, et kaasomanik ei ole oma kohustust täitnud kas üldse või oluliselt väiksemas mahus ja on panustanud vara soetamisse (laenulepingu alusel laenu tagasimaksetesse) vähem, kui olete teinud seda teie, siis on teil õigus nõuda kaasomandi lõpetamist või kulude kompenseerimist.

3) Kui laenu nõuetekohaselt tagasi ei maksta, siis muutub kohustus sissenõutavaks kohtutäituri kaudu. Teil on panga ees solidaarne vastutus. Kohtutäitur ei hakka vaatama ja arutama, miks üks või teine omanik laenumakseid tagasi ei kanna, tema pöörab laenu tagasimaksmise solidaarselt mõlema omaniku vastu ning võtab laenumaksed maha kohustatud isikult, kellel raha arvel on. Soovitan teil seda varianti mitte katsetada.


Vastas Krista Paal.

Vasta