Õpetaja lähtetoetus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Õpetaja lähtetoetus

09 Juul 2015, 07:47

Tere!

Pöördun küsimusega seoses õpetaja lähtetoetusega. Olen alates 19.10.2011 õpetaja lähtetoetuse saaja. Detsembrist 2012-juuli 2014 viibisin rasedus-, sünnitus- ja lapsehoolduspuhkusel, seejärel jätkasin töötamist samas asutuses täistööajaga. Mulle on välja makstud õpetaja lähtetoetus kolmes jaoks kogu ulatuses.
Siit küsimus - kas rasedus-, sünnitus- ja lapsehoolduspuhkusel oldud aeg (ligikaudu 1 a ja 8 kuud) kuulub lähtetoetuse saaja siduva lepingu alla, mille kohaselt pean töötama õpetajana vähemalt 5 aastat pärast toetuse esimese osamakse saamist? Leping lapsehoolduspuhkuse ajaks ei katkenud, vaid peatus nagu seadus ette näeb.
Lähtetoetuse leping sätestab töötamise vähemalt 5 aastat, kus kehtiv tööleping ei tohi olla katkenud rohkem kui kolmeks kuuks. Töölepingu peatumise kohta lapsehoolduspuhkusel olemise tõttu infot ei leidnud.
Seoses selle küsimusega ei oska ma määratleda, millal minu leping lähtetoetuse saajana peaks lõppema.

Pöördusin sama küsimusega ka Haridus- ja Teadusministeeriumisse. Vastusena ei viidatud ühelegi seadusepunktile vastuseks minu küsimusele. Vastati ainult, et täname täpsustuste eest ja nii rasedus- ja sünnituspuhkuse aeg kui lapsehoolduspuhkuse aeg arvestatakse õpetaja lähtetoetusega seotud viie aasta täitmisest välja. Kas see on nii?

Leidsin siit foorumist jaanuaris 2015 esitatud sarnase situatsiooni.
http://www.juristaitab.ee/forum/viewtop ... f=5&t=3355

Tänan!

Re: Õpetaja lähtetoetus

13 Juul 2015, 19:53

Vastavalt õpetaja lähtetoetuse taotlemise, maksmise ja tagasinõudmise korra § 5 lg-le 1 rasedus- ja sünnituspuhkuse ja lapsehoolduspuhkuse ajal lähtetoetust ei maksta. Lähtetoetuse väljamaksmist jätkatakse pärast rasedus- ja sünnituspuhkuse ja lapsehoolduspuhkuse lõppemist, arvestades esmakordsel tööle asumise aastal kehtinud lähtetoetuse suurust. Samas põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse § 77 lg 4 kohaselt on lähtetoetust saanud isik kohustatud tagastama talle väljamakstud toetuse, kui tema pidev töötamine õpetajana lõpeb enne viie aasta möödumist toetuse esimese osa saamisest. Töötamine loetakse pidevaks lähtetoetust saanud isiku püsiva töövõimetuse ajal või juhul, kui lähtetoetust saanud isiku õpetajana töötamise staaž koolis käesoleva paragrahvi lõike 2 punktides 1 ja 2 sätestatud tingimuste kohaselt ei katke nimetatud viieaastase perioodi kestel rohkem kui kolmeks kuuks korraga.

Seega määrust ja seadust koosmõjus lugedes võib mõista, et lähtetoetuse maksmise aluseks olev viieaastane pidev töötamine õpetajana ei hõlma endas rasedus- ja sünnituspuhkuse ja lapsehoolduspuhkuse aega ehk nende eemalviibitud aegade võrra lükkub ka viieaastase perioodi lõpp edasi ning kui toetuse saaja varem õpetajana töötamise lõpetab, siis tuleb väljamakstud lähtetoetus tagastada.


Vastas Meeli Miidla-Vanatalu.

Vasta