Kaasomandist loobumine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kaasomandist loobumine

20 Juul 2015, 09:59

Koduloom on ostetud kaasomandusse.
Üks omanik soovib enda omandusest loobuda. Midagi vastu ei taha, mingeid pretensioone ei ole, lihtsalt soovib lõpetada enda igasuguse seotuse loomaga.
Kas selleks piisab allkirjastatud loobumisteatest teisele omanikule?
Või on vajalik teise omaniku nõusolek, kinnitus, aktsepteering?

Re: Kaasomandist loobumine

22 Juul 2015, 09:32

Vastavalt tsiviilseadustiku üldosa seadusele kohaldatakse loomadele asjade (vallasasjade) suhtes kehtivaid sätteid. Vallasomand tekib vallasasja üleandmisega, kui võõrandaja annab asja valduse üle omandajale ja nad on kokku leppinud, et omand läheb üle omandajale. Kui vallasasi on juba omandaja valduses, piisab omandi tekkimiseks võõrandaja ja omandaja vahelisest kokkuleppest omandi ülemineku kohta. Enamasti on vallasasja müügi puhul lepingutes säte, mille kohaselt jääb asja omand kuni ostuhinna tasumiseni müüjale. Sel juhul eeldatakse, et omand läheb ostjale üle ostuhinna täieliku tasumisega (omandireservatsioon).

Eeltoodust tuleneb, et looma omand tekib looma üleandmisega või ostuhinna tasumisega või kokkuleppel pärast valduse üleandmist.

Eeltoodud sätetest tulenevalt on omandiõiguse üleandmise aluseks tehing ning omandit loomale tõendab eelkõige leping, mille alusel omand on üle läinud. Seetõttu soovitame looma ostmisel, müümisel, tasuta üleandmisel või kinkimisel omandiõigusega seotud vaidluste ärahoidmiseks alati sõlmida kirjaliku võõrandamislepingu, millega tuleb reguleerida kõik olulised tingimused. Tihtipeale ollakse arvamusel, et looma registreerimine enda nimele on omandiõiguse aluseks. Küll aga registrikanne omandiõigust loomale ei tõenda. Näitena võib tuua olukorra, kus inimene leiab kiibistamata hulkuva looma ning viib ta loomaarsti juurde, mikrokiibistab ja registreerib oma nimele – see aga ei tähenda, et looma märgistamise ja registreerimise korraldanud isik sellega looma omanikuks saab. Omandiõigust tõendavateks dokumentideks on siiski lepingud.

Seega sõlmige teise looma kaasomanikuga kirjalik leping, kus on märgitud kõik olulised tingimused (et ta midagi vastu ei taha, pretensioone ei ole, lõpetab sõlmitud lepinguga igasugused õigused loomale).


Vastas Jana Kitter.

Vasta