Naabri koerad murdsid minu kodulinde

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Naabri koerad murdsid minu kodulinde

13 Aug 2015, 14:45

Tere. Juuli keskel käisid naabri koerad öösel poole nelja ajal minu õues, kana võrgu alt tõukanu söömas. Murti maha 13 lindu, asi sai ametlikult kirja. Sai ka fotod tehtud koertest linde murdmas kui ka murtud lindudest. Käis politsei ja väärteomenetluse otsus ka tehtud. Hüvitamist toimunud ei ole ja plaanin asja kohtusse anda. Küsimus siis: Kas mul on õigus nõuda ka moraalset kahju, mida öien hingeline trauma mulle tekitas? Kuna naaber on ka võimu esindaja, siis pean olema kindel seadustikus enne kui hagi esitan.
Ette tänades,
Anne-Ly

Re: Naabri koerad murdsid minu kodulinde

17 Aug 2015, 12:22

Asja hävimise või kaotsimineku korral on isikul erandlikke asjaolusid arvestades lisaks varalise kahju hüvitisele õigus nõuda ka mõistlikku rahasummat mittevaralise kahju hüvitisena, kui kahjustatud isikul on hävinud või kaotsiläinud asja suhtes eriline huvi, arvestamata asja kasulikkust, eelkõige isiklike põhjuste tõttu. Mittevaralise kahju hüvitise määramisel arvestatakse rikkumise raskust ja ulatust ning kahju tekitaja käitumist ja suhtumist kahjustatud isikusse pärast rikkumist.
Antud juhul toimus Teie vara hävitamine ja võlaõigusseaduse §-s 134 on ära toodud mittevaralise kahju hüvitamise erisused ja võimalused. Esitades naabri vastu hagi kahju hüvitamise nõudmises peaksite pöörduma advokaadi poole, kes Teid esindaks kohtuasjas. Vajalik on kindlasti tõendada tekitatud varalise- ja mittevaralise kahju olemasolu ning suurust.
Teisele isikule (kannatanu) õigusvastaselt kahju tekitanud isik (kahju tekitaja) peab kahju hüvitama, kui ta on kahju tekitamises süüdi või vastutab kahju tekitamise eest vastavalt seadusele. Kahju tekitaja ehk siis naabri süü küsimus on lahendatud väärteoasjas tehtud otsusega. Kahju tekitamine on õigusvastane eelkõige siis, kui see tekitati kannatanu omandi või sellega sarnase õiguse või valduse rikkumisega.


Vastas Vambola Olli.

Vasta