Tegevus- ja ehitusloa kooskõlastamine naabriga

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Tegevus- ja ehitusloa kooskõlastamine naabriga

11 Sept 2015, 15:16

Teemaks on ühe ettevõtte tegutsemine minu naaber kinnistul, mille tegevuseks on metalli käitlemine ja kokkuost. Alustas tegevust 6 aastat tagasi, selleks andis neile loa keskkonnaamet ja omavalitus. Minule ei teatanud keegi, et taoline tegevus seal peale hakkab (keskkonnaametnik väitis, et ta isegi maja ei näinud, kui krunti käis vaatamas?). Nüüd on müratase ületanud igasugused normaalsuse piirid (metalli kokku pressimine), kui sellest märku annan, on argument, et tegevusluba on antud. Lisaks selgus hiljuti, et ka ehitusluba. Kopaga ja muud tööd käivad täpselt krundi piiril ning majast 10 m kaugusel. Olen 9 tundi päevast pideva mürina ja värina sees (imikuga kodune).
Tunnen huvi, kas enne lubade väljastamist ja tegevuse alustamist oleks pidanud mind teavitama või nõusolekut küsima? Kas mul on õigus omavalitsuselt küsida neid tegevus/ehituslube? Millised võimalused on mul seda olukorda leevendada? Terviseamet mõõtis kord tunnikese müra, siis kui tegevus oli minimaalne ning tellitud ja see andis tulemuse, et kõik on normis. Vallavalitsuse spetsialistid väga aktiivselt teemasse ei sekku.

Re: Tegevus- ja ehitusloa kooskõlastamine naabriga

14 Sept 2015, 10:51

Teie naaberkinnistul võib olla tegemist ettevõtlusega, mille puhul ei olnud ettevõtjal vaja hankida tegevusluba. Ehitusloa väljastab kohalik omavalitsus vastavalt hetkel kehtivale ehitusseadusele. Ilmselt oli siiski tegevuse alustamiseks vajalik Keskkonnaameti nõusolek ja kui Keskkonnaamet ei keeldunud alustatava tegevuse tarbeks loa andmisest, siis ilmselt vastas kõik normidele.
Asjaõigusseaduse § 143 lg 1 kohaselt ei ole kinnisasja omanikul ei ole õigust keelata gaasi, suitsu, auru, lõhna, tahma, soojuse, müra, põrutuste ja muude seesuguste teiselt kinnisasjalt tulevate mõjutuste levimist oma kinnisasjale, kui see ei kahjusta oluliselt tema kinnisasja kasutamist ega ole vastuolus keskkonnakaitse nõuetega. Mõjutuste tahtlik suunamine naaberkinnisasjale on keelatud. Seega paneb seadus Teile teatud talumiskohustuse, kuid mõjutused ei tohi oluliselt kahjustada Teie kinnisasja kasutamist st elamist elamus. Müra suhtes on kehtestatud normid ja mürataseme ületamisel on Teil õigus ettevõtjalt nõuda müra taseme normidega vastavusse viimist.
Sotsiaalministri määrusega on kehtestatud lubatud müra tasemed. Müra normtasemete kehtestamisel lähtutakse päevasest (7.00–23.00) ja öisest (23.00–7.00) ajavahemikust. Eluruumides on see päeval kuni 40 detsibelli ja öösel 30 detsibelli. Müra parameetreid mõõdetakse vastavalt kehtestatud mõõtemeetoditele. Mõõtmise teostajal peab olema Eesti Akrediteerimiskeskuse või mõne muu pädeva akrediteerimisasutuse poolt «Mõõteseaduse» alusel välja antud erialast kompetentsust kinnitav tunnistus või akrediteerimistunnistus.
Vajadusel saate pöörduda Terviseameti poole ja paluda teostada müra mõõtmine. Kui naabri korterist kostuv müra on üle lubatud piirmäärade, siis olete õigustatud juhtima naabrite tähelepanu sellele ja Teie rahu rikkumise jätkumisel saate pöörduda kohtusse.


Vastas Vambola Olli.

Vasta