Üks ühisomanikest surnud

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Üks ühisomanikest surnud

14 Sept 2015, 17:51

Minu vanaema, kellel oli kolm last, pärandas oma Eestis asuva maja testamendiga oma lastele. Kuna minu isa suri enne oma ema, siis pärisin mina oma isa asemel. Majale sai kolm ühisomanikku, mina ja kaks minu tädi. Mõne aja pärast suri ka üks tädidest ja tema asemel on nüüd ühisomanikuna tema tütar, minu täditütar. Nüüd hiljuti suri ka teine tädi, kes elas Lätis ja kellel on kaks poega. Ei ole teada, kas viimati surnud tädil oli testament või mitte, kuid kinnistusraamatusse ei ole tehtud muudatust ja seega on ühisomanikuks minu ja minu täditütrega koos viimati surnud tädi. Eeldatavasti on tädi pärijateks tema pojad ja/või abikaasa. Neist keegi ei ole vähemalt 5 aastat majas käinud, mitte midagi teinud maja säilimise jaoks. Üksikuid kulusid (nt maja kindlustus) on väga vastumeelselt maksnud. See perekond ei pea oluliseks maja säilimist ja korrashoidu, sest nemad seda ei kasuta. Kuna mina ja minu täditütar seda suvilana kasutame, siis pidavat maja eest hoolitsemine meie mure olema.
Küsimusi on mul mitu:
1. Kui kinnistusraamatus on siiani surnud tädi, siis kuidas on võimalik ülejäänud ühisomanikel selle muutmist algatada?
2. Kui tädil testamenti ei olnud ja pärijateks on nii tema kaks poega kui ka abikaasa, kas siis tekib majale 5 võrdset ühisomanikku või jaguneb nö tädi 1/3 nende kolme vahel?
3. Millised võimalused on minul ja minu täditütrel see maja ainult meie kahe ühisomandisse saama?
4. Kui tädi pärijad ei tee mitte midagi, siis kuidas saab surnud tädi jääda kinnistusraamatusse?

Re: Üks ühisomanikest surnud

17 Sept 2015, 18:57

Teistel kaasomanikel ei ole võimalik algatada kinnistusraamatu kande muutmist. Selleks puudub ka vajadus, sest kui pärijad ei ole pärandist loobunud, on nad pärandi vastu võtnud. Pärandist loobumise tähtaeg on kolm kuud. Tähtaeg hakkab kulgema hetkest, kui pärija saab teada või peab teada saama pärandaja surmast ning oma pärimisõigusest. Te peaksite tädi pärijatele seda selgitama ja tegema ettepaneku notari poole pöördumiseks, et pärimine lõpule viia. Pärimismenetluse algatamiseks esitab pärija, pärandaja võlausaldaja, annakusaaja või muu pärandvara suhtes õigusi omav isik notarile vastava notariaalselt tõestatud avalduse.
Pärandvaraks on ikkagi ainult see osa kinnistust, mis kuulus tädile. Seega pärivad tädi lapsed ja abikaasa kolmekesi ainult 1/3 kinnistust. Kui pärandi on vastu võtnud mitu pärijat (kaaspärijad), kuulub pärandvara neile ühiselt (tekib pärandvara ühisus). Pärandvara ühisusele ja kaaspärijate vahelistele suhetele kohaldatakse kaasomandi sätteid.
Teie ja täditütar saavad omandada surnud tädi pärijatelt ülejäänud 1/3 osa kinnistust peale seda, kui surnud tädi pärijad on saanud notarilt pärimistunnistused. Notar tõestab pärimistunnistuse, kui pärija pärimisõigus ja selle ulatus on piisavalt tõendatud, kuid mitte enne ühe kuu möödumist Ametlikes teadaannetes pärimismenetluse algatamise kohta teate avaldamisest. Kinnistust 1/3 osa omandamine Teie ja täditütre poolt on võimalik ostes selle pärijatelt. Juhul, kui surnud tädi pärijad ei nõustu müüma oma osa kinnistust, siis on võimalk Teil kohtu teel nõuda kaasomandi lõpetamist.


Vastas Vambola Olli.

Vasta