Kaasomandi kasutamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kaasomandi kasutamine

02 Nov 2015, 22:50

Tere,

Kaasomand jaguneb nii et 1/4 kuulub onule ja 3/4 mulle. Viimase 6 aasta jooksul ei ole onu teinud mingeid kulutusi kinnistu ja seal kuuluvate hoonete (4 hoonet) tarvis. Mina olen teinud hädavajalikke remondikulutisi, tasun elektriarved ( ka onu kulutatud elektri) ja kindlustusmakseid. Onu vaid kasutab seda kõike. Kui rääkida onuga mingist remondist, siis jalutab lihtsalt minema. Mina olen alles hoidnud suvilale kulutatud tsekid.
Küsimused:
1) Tuleval aastal on mul plaanis vahetada saunamaja välisuks. Minu arust ei ole onul õigust saada uue ukse võtit, kui ta ei kaasfinantseeri remonditöid. Kuidas tegelikult on? Kas onul oleks sellisel juhul õigus nö ukse lukk katki teha, et sisse pääseda?
2) Siiani hooneid kasutades, ei ole onu nö heaperemehelikult seda teinud. Nimelt on alati peale tema kasutamist kõik aknad olnud lukustusest lahti miskipärast. Kuna minul on kindlustuskaitse hoonetel peal, siis nt varguse puhul või sissemurdmise puhul ei maksaks kindlustus mulle raha ilmselt, kui selgub et aknad ise lahti jäetud. Kes mind siis sellised olukorras kaitseb? Kuidas saaksin sellisel juhul vara kaitsta?
3) Kas lüües kokku oma kulud hoonete remontimise ja kinnistu hooldamise kohata, saaksin nõuda onult tema osa loobumist minu kasuks või näiteks arvestada selle summa maha nö sellest summast, millega tema oleks nõus mulle oma osa müüma?
4) Kas mõttelise osa müügi puhul on hind ainult kokkuleppeline või määrab selle hindamisakt? Eriti kui arvestada asjaolu, et üks omanikest ei panusta absoluutselt ei rahaliselt ega muul moel kinnistu ja hoonete korrashoidu? Samas kasutada soovib ja
lausa nõuab?

Millised seadused reguleerivad kaasomandi suhteid tänasel päeval?

Tervitades,

Re: Kaasomandi kasutamine

04 Nov 2015, 16:00

Asjaõigusseaduse § 75 kohaselt kannab kaasomanik vastavalt temale kuuluva osa suurusele ühisel asjal lasuvaid koormatisi, samuti selle asja alalhoidmise, valdamise ja kasutamisega seotud kahju ja kulutusi. Seega on Teil õigus nõuda onult kõigist kulutustest ¼ osa kandmist. Selleks ei pea Te koheselt kohtusse pöörduma vaid pöörduge onu poole kirjalikult ettepanekuga neljandiku kulutuste hüvitamiseks Teile. Juhul, kui on keeldub, siis ilmselt tuleks pöörduda hagiga kohtusse.
Otstarbekas oleks veel onuga kokku leppida kaasomandi kasutamise kord ja vormistada see notariaalse kokkuleppena.
Kui aga probleemid teise kaasomanikuga ei lõppe ja kaasomanik keeldub kokkulepetest, siis tuleks pöörduda kohtusse avaldusega kaasomandi lõpetamiseks. Kaasomanikul on õigus igal ajal nõuda kaasomandi lõpetamist.
Kaasomandi lõpetamisel jagatakse asi vastavalt kaasomanike kokkuleppele. Kui kaasomanikud ei saavuta kokkulepet kaasomandis oleva asja jagamise viisi suhtes, otsustab kohus hageja nõudel kas jagada asi kaasomanike vahel reaalosades, anda asi ühele või mitmele kaasomanikule, pannes neile kohustuse maksta teistele kaasomanikele välja nende osad rahas, või müüa asi avalikul või kaasomanikevahelisel enampakkumisel ning saadud raha jagada kaasomanike vahel vastavalt nende osa suurusele.


Vastas Vambola Olli.

Vasta