Auto rendi kulude hüvitamine

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 5 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 1
Liitunud: 22 Dets 2015, 07:19

Auto rendi kulude hüvitamine

22 Dets 2015, 07:47

Selline lugu, minu abikaasal toimus (18.11.2015) autoõnnetus, kus ta osutus süüdlaseks. Ristmiku kokkupõrkes said kahjustada kaks autot. Teise auto roolis olnud mehel ei olnud autolube. Need olid varasemast ära võetud. Ta sõitis auoga üksinda. Õnnetuse kohale sai kutsutud politsei ja võrmistatud kõik vajalikud dokumendid. Teise poolel remonditi kindlustuse rahaga auto ära. Tegemist oli liisingus olnud autoga, mille liisinguleping kuulus autot juhtinud mehe elukaaslasele. Remondi ajaks rentis elukaaslane oma nimele auto Renault. Nüüd pöördus mehe elukaaslane meie poole nõudega, et me peaks katma auto rentimise kulud ,kuna tal oli vaja selle autoga sõita maakodusse oma koera ja küülikute eest hoolitsema ning ,et temal on vaja lapsega ujumas käija ning et tal on vaja Tallinnas kooli sõita. Nende põhiline elukoht on Tallinnas Lasnamäel.
Kas sellinne nõue on põhjendatud? Leidsin võlaõigusseadusest § 132 lõige 4 selle kohta ka viite. Kas me peaks seda rendi kulu maksma? Võlaõigusseadus viitab, et see asi peaks kuuluma sellele isikule, aga siin juhul on tegemist liisingu autoga, mis talle ei kuulu? Kas me saame lugeda seda rendi auto kasutamist vajalikuks, kui Tallinnas on olemas linnatransport?

Postitusi: 4030
Liitunud: 18 Apr 2011, 17:06

Re: Auto rendi kulude hüvitamine

23 Dets 2015, 14:50

Kahju tekitamine mootorsõidukite kokkupõrke tagajärjel on hinnatav lepinguvälise kahju põhjustamisena. VÕS § 132 lg 4 esimese lause kohaldamise eelduseks on see, et asi oli isikule vajalik või kasulik. Asjaolu, kas tegemist oli liisitud autoga või auto kuulus kannatanule ei oma tähtsust. Ilmselt ei ole vaidlust selles, et auto oli kannatanule vajalik ja kasulik. Kahjustatud asi st auto peab olema isikule tarvilik või tulus majandus- või kutsetegevuse või tööga võrreldaval põhjusel. Te ei pea hüvitama kogu rendiauto kasutamise kulu. Hüvitamisele ei kuulu harrastustega seoses ja vaba aja sisustamiseks rendiauto kasutamine. Otstarbeks ja mõistlik oleks saavutada rendiautot kasutanud kannatanuga kokkulepe rendiauto kasutamise kulu hüvitamise suuruses. Selline seisukoht tuleneb Riigikohtu lahendist kohtuasjas nr 3-2-1-90-14.


Vastas Vambola Olli.

Vasta