Kasutuskorra notariaalsest kokkuleppest keeldumine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kasutuskorra notariaalsest kokkuleppest keeldumine

04 Veebr 2016, 16:10

Tere,
kaasomanik (50/50) keeldub kasutuskorra notariaalse kokkuleppe sõlmisest. Faktid: Majast on reaalselt tema kasutada kogu teine korrus, minu kasutada esimene. Tepikoda ja selle all olevad keldrid on ühiskasutuses (I korrus neid reaalselt ei kasuta). Kaasomanik ei ela II korrusel. Korrustel on eraldi sissepääsud nii majja kui ka eraldi sissepääsud aeda. Aeda poolitab ühiskasutuses olev tee. Viimased 50 aastat on aeda kasutatud nii, et II k reaalses kasutuses on ühisteest ühel pool asuv aed, I korrusel teisel pool olev aed. Maja ise asub täies ulatuses I k kasutataval alal. I k aed on ühisest teest eraldatud väikese aiaga. Selline kasutuskord on mugav, kuna annab mõlemale poolele teatud privaatsuse. Probleem selles, et I korrus käsutuses on 99 ruutmeetrit väiksem ala. Olen teinud ettepaneku, et selle 99 ruudu eest võiks kaasomanik tasuda I korruse eest maamaksu (170€ aastas), et ühine tee jääb ühiskasutusse (vajalik ligipääs settekaevudele ja keldritele). Kaasomanik esitas seepeale väite, et I korrusel on 8 ruutu elamispinda enam. Jutt käib 16-aasta eest soojustatud verandast, mis on kogu aeg olnud I k kasutada. Veranda peal on 9 ruudune rõdu, mida endised kaasomanikud kasutasid teisaldatava suvekatusega suvetoana (ja millele I k ligipääs puudub).
Küsimus: kas kaasomanikul on õigus, et minu kasutuses on rohkem majapinda? Minu nägemuses on meil mõlemal kasutada 50% majast ja aiast on mul siis 99 ruutu vähem. Kuidas juriidiliselt olukorda lahendada.
Tänades,
M

Re: Kasutuskorra notariaalsest kokkuleppest keeldumine

08 Veebr 2016, 15:15

Teie kirja põhjal võib teha järelduse, et mõlema kaasomaniku kasutuses on üldisest elamu pinnast võrdne osa. Asjaolu, et Teie veranda on soojustatud ei oma tähtsust. Välja kujunenud kasutuskorra muutmine on aga alati seotud vaidlustega, kui teine kaasomanik ei nõustu kaasomandis oleva kinnistu kasutuskorra muutmisega. Maksuteade maamaksu tasumise kohta edastatakse aga vastavalt kinnistusraamatu kandele, et Teie ja teise kaasomaniku osad on võrdsed. Seega oleks õiglane, kui Teie kasutuses olevat osa aiast suurendataks või nõustuks teine kaasomanik tasuma maamaksu proportsionaalselt tema kasutuses oleva maaga.
Kui Te ei saavuta teise kaasomanikuga kokkulepet ühiskasutuses oleva kinnistu kasutamises ning Te leiate, et välja kujunenud kasutuskorda tuleks muuta, siis tuleks pöörduda hagiga kohtusse kasutuskorra kindlaks määramiseks.


Vastas Vambola Olli.

Vasta