Kaasomandi müük

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kaasomandi müük

20 Mai 2016, 10:48

Tere,
mu emal on oma vennaga kahepeale maatükk, mida soovivad müüa nii mu ema kui ka vennanaine, aga paraku ei ole vend ise enam adekvaatne (vanadusdementsust ei ole küll ametliku diagnoosina välja pandud). Kuidas oleks nüüd võimalik siiski müügitehingut sooritada, kui üks osapool selles tehingus suuteline osalema pole?

Re: Kaasomandi müük

22 Mai 2016, 16:24

Ema venna seisundi tõttu ei nõustu notar ilmselt kinnistu müügilepingut tõestama. Perekonnaseaduse § 203 lg 1 sätestab, et kui täisealine ei suuda vaimuhaiguse, nõrgamõistuslikkuse või muu psüühikahäire tõttu kestvalt oma tegudest aru saada või neid juhtida, määrab kohus tema enda, tema vanema, abikaasa või täisealise lapse või valla- või linnavalitsuse avalduse alusel või omal algatusel talle eestkostja. Eestkostja võib määrata ainult nende ülesannete täitmiseks, milleks eestkoste on vajalik. Eestkoste ei ole vajalik, kui täisealise huve saab kaitsta volituse andmise ning perekonnaliikmete või muude abiliste kaudu. Eestkoste seadmisel annab kohus hinnangu isiku võimele saada aru abielu sõlmimise, isaduse omaksvõtu ja muude perekonnaõiguslike tehingute õiguslikest tagajärgedest. Eestkostjaks võidakse määrata füüsiline isik või ka kohalik omavalitsus. Eestkoste küsimuse otsustab kohus ja kohtusse pöördumisel võiks Teid aidata kohalik omavalitsus. Eestkostja on oma ülesannete ulatuses eestkostetava seaduslik esindaja. Eestkostetava varaga tehingu tegemiseks vajab eestkostja kohtu nõusolekut. Kui kohus annab nõusoleku eestkostjale Teie ema venna kinnistu mõttelise osa müügiks, siis on võimalik kinnistu müüa.


Vastas Vambola Olli.

Vasta