Kaasomandi omastamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kaasomandi omastamine

26 Mai 2016, 14:59

Tere!

Ostsin isalt välja tema poole kaasomandist. Suvilamaa, tilluke majake peal, kumbki pool seal ei ela ega pole hetkeseisuga midagi seal peale muru niitmise teinud. Teise poolega on üks suur segadus. Tema poole väljaostmiseks pole hetkel võimalusi, ent samas tema minu poole vastu ilmutas suurt huvi. Kui aga tehinguni oleks pidanud minema, siis kahel korral kadus ta täiesti ära. Soovin seda maad omale koduks teha, ent ei julge seal midagi teha kui on võimalus sellest ilma jääda. Isa advokaat rääkis sellisest võimalikust variandist, et kuna teine pool viivitab põhjuseta minu poole ostuga, siis oleks vast võimalik kas siis sundmüük või tema poole minule kirjutamine sundkorras. Kas see on õige? Millised on üldse minu variandid see teine pool ka omastada? Kas see omaks mingit tähtsust, et teine pool on kriminaalkorras karistatud olnud?
Lisaks mainis ta midagi sellist, et kui seal midagi korrastan ning selle jaoks ostetud materjalide tšekid alles hoian teatud summa väärtuses, saab selle esitada ja siis kas saada see tagasi teise poole omanikult või siis on lihtsalt minu kasuks tugevam argument. Kas see on võimalik?

Loodan, et suudate veidi selgust tuua,
parimat soovides,
Kaia

Re: Kaasomandi omastamine

28 Mai 2016, 10:54

Kaasomanikud valdavad ja kasutavad ühist asja kokkuleppel. Kaasomanikul on õigus ühist asja kasutada niivõrd, kui see ei takista teiste kaasomanike kaaskasutust. Kaasomanikul on õigus teha asja säilitamiseks vajalikke toiminguid teiste kaasomanike nõusolekuta, kuid ta võib teistelt kaasomanikelt nõuda asja säilitamiseks vajalike kulutuste hüvitamist võrdeliselt nende osadega. Kaasomanikul on õigus nõuda teistelt kaasomanikelt, et kaasomandis oleva asja valdamine ja kasutamine toimuks vastavalt kõigi kaasomanike huvidele. Kaasomanikud peavad üksteise suhtes käituma lähtuvalt hea usu põhimõttest, eelkõige hoiduma teiste kaasomanike õiguste kahjustamisest.
Kaasomandi lõpetamisel jagatakse asi vastavalt kaasomanike kokkuleppele. Kui kaasomanikud ei saavuta kokkulepet kaasomandis oleva asja jagamise viisi suhtes, otsustab kohus hageja nõudel kas jagada asi kaasomanike vahel reaalosades, anda asi ühele või mitmele kaasomanikule, pannes neile kohustuse maksta teistele kaasomanikele välja nende osad rahas, või müüa asi avalikul või kaasomanikevahelisel enampakkumisel ning saadud raha jagada kaasomanike vahel vastavalt nende osa suurusele. Asjaolu, et teine kaasomanik on kriminaalkorras karistatud ei oma tähtsust kaasomandi kasutamises ja käsutamises. Te olete võrdsetel alustel kaasomanikud.


Vastas Vambola Olli.

Vasta