Metsa / võsa hooldamise kohustus

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 5 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 1
Liitunud: 06 Juun 2016, 13:37

Metsa / võsa hooldamise kohustus

06 Juun 2016, 14:05

Tere

Probleemiks on naaber kinnistul asuv mets mis järjest rohkem võsastub ja minu kinnistule tungib. Tegemist on uusarendusega mis on ühe taluniku maa ümber rajatud.
Umbrohi tungib läbi aja minu kinnistule. Paju ja pappel õitseb ja risustab minu hoovi, ventilatsiooniseade ummistub jne jne.
Olen pakkunud et hooldan oma aiast 2-3 m kaugusele ise, võtan maha mõne paju ja mõne igihalja puu asemele. Kuid tulutult.

Kas mul on seaduslikku õigust nõuda naabrilt oma kinnistu hooldamist ja võsa likvideerimist.?

Lugupidamisega

Postitusi: 4030
Liitunud: 18 Apr 2011, 17:06

Re: Metsa / võsa hooldamise kohustus

07 Juun 2016, 13:30

Osaliselt annab vastuse Teie küsimusele asjaõigusseaduse § 143 lg 1 ja 2, mille kohaselt ei ole kinnisasja omanikul õigust keelata gaasi, suitsu, auru, lõhna, tahma, soojuse, müra, põrutuste ja muude seesuguste teiselt kinnisasjalt tulevate mõjutuste levimist oma kinnisasjale, kui see ei kahjusta oluliselt tema kinnisasja kasutamist ega ole vastuolus keskkonnakaitse nõuetega. Mõjutuste tahtlik suunamine naaberkinnisasjale on keelatud. Kui aga nimetatud mõjutused kahjustavad oluliselt kinnisasja kasutamist, kuid niisuguste mõjutuste kõrvaldamist ei saa mõjutajalt majanduslikult eeldada, on mõjutatava kinnisasja omanikul õigus nõuda mõjutuse põhjustanud kinnisasja omanikult mõistlikku hüvitist.
Kindlasti halvendab iga selline vaidlus naabrite vahelisi suhteid. Üheks võimaluseks oleks lihtsalt oma kinnistule levivate heina ja puude ära niitmine. Tegemist looduses kasvavatest puudest lähtuvate mõjutustega ja Te ei saa nõuda, et naaber oma kinnistul puud maha raiuks. Kui kinnistu on äärmiselt hooldamata, siis üheks või aluseks oleks pöörduda kohaliku omavalitsuse vastava ametniku poole. Kindlasti on kohaliku omavalitsuse poolt kehtestatud heakorra eekiri. Kui naabri kinnistu korratus on silma riivav, siis ei ole see ilmselt kooskõlas heakorra eekirjaga.


Vastas Vambola Olli.

Vasta