Ühisomand

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Ühisomand

16 Juun 2016, 12:50

Sain ebaseaduslikult võõrandatud ja hiljem tagastatud maade eest kollase kaardi (või mingi dokumendi), millega sain erastada, lisades oma tööaastad, enda kodu, kus olin elanud juba palju aastaid (maa ja osa eramajast, kus puudus endine omanik). Olin sel ajal juba abielus, kuid elasin seal enne abielu. Kas minule tagastatud maade eest kompensatsiooni alusel kuulub ikkagi pool abikaasale, kes ei ole kasutanud oma tööaastaid, mida sellel ajal oligi ainult 3 või 4 aastat? Kas tegu ei ole pärandiga? Kuna minu isa oli tegelik pärija, kes selleks ajaks oli juba surnud, olin tema osa pärija mina. Olen selle küsimusega juba pöördunud juristide poole, kuid alati on vaid viidatud paragrahvidele, mida kasutatakse tavaolukorras ja mida tean ka ise. Kas on võimalik mingi muu lahendus?

Re: Ühisomand

17 Juun 2016, 14:19

Omandireformi aluste seaduse kohaselt oli õigustatud subjektil õigus õigusvastaselt vara kas tagasi saada või saada selle eest kompensatsiooni nn kollaste kaartide näol.

Nagu te oma kirjas märgite elasite antud elumajas juba enne abielu, kuid elamu erastamine toimus abielu jooksul ja seega on tegemist abikaasade ühisvaraga olgugi, et teie kirja kohaselt enamus väärtpaberitest ( kollased kaardid) panite teie ja teie naine vaid väikese osa.

Miks te arvate, et tegemist oleks pärandiga? Kas teie isa oli antud vara omanik? Kirjutate, et vara omanikuks oli isik, kes vara tagasi ei nõudnud! Seega ei saa teie isa vara omanik olla ning pärimismenetlus antud vara suhtes kindlasti ei kehti.

Pärimisseadust rakendatakse vaid olukorras, kus üks vara omanik ( pärandaja) sureb ja teine isik ( pärija) saab vara omanikuks pärimise teel.

Teie kirja kohaselt saite õigusvastaselt võõrandatud vara eest kompensatsiooni just teie ja mingit pärimismenetlust omandireform ette ei näinud. Siin ongi vahe. Omandireformiga taastati ja heastati ebaõiglus, mis tekitati inimestele nende vara õigusvastase võõrandamisega16.juuni 1940.a. seisuga. Kõik mis enne antud kuupäeva kuulus eraomandisse Nõukogude Liit natsionaliseeris ja võttis omanikelt vägivaldselt, nende tahte vastaselt ära.

Pärimise korral ei ole tegemist õigusvastse võõrandamisega vaid pärimismenetlusega tagatakse vara pärimine isiku surma järel. Kaks täiesti erinevat asja.


Vastas Krista Paal.

Vasta