Kiire mure kaasomandiga, mida seadusest välja ei loe

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kiire mure kaasomandiga, mida seadusest välja ei loe

07 Aug 2016, 11:12

Tere!
Mure selline, et ostsin mõttelise osa 4-toalisest korterist, kus kõik toad on eraldatud ühise koridoriga. Andsin peale ostu kõigile kaasomanikele teada ostust ja keegi huvi otseselt välja ei näidanud ostueesõiguse suhtes. Täpselt kuu aega hiljem, kui olin oma toas teinud ära pool remonti, sain notarilt kirja, kus üks kaasomanik soovis ikkagi minu osa ära osta sama hinnaga, mis mina maksin.
Tean, et poleks pidanud kahe kuu jooksul remondiga alustama, kuid tegin selle vea.
Küsimused oleks sellised:
1. Kas saan muuta remondi arvelt müüdava eseme alghinda enda kasuks ? Kui mul olemas kõik praegused remondikulutuse tsekid ja arve firmalt tehtud töö eest ?
2. Samas korteris tuli 2 nädalat tagasi müüki veel 1 tuba, mille ma ära broneerisin ja notariaeg on pandud järgmiseks teisipäevaks. Mis saab kui samast toast on nüüd huvitatud ka veel teine kaasomanik. Kas kaasomanikud hakkavad enampakkuma või kehtib reegel, kes ees, see mees ja ostueesõiguse saan mina, kuna jõudsin esimesena notari aja panna? Või kuna nüüd üks kaasomanik tahab ära osta minu esimest korterit, kas siis mind ei arvestatagi kui kaasomanikku ? Keeruline.
3. Kas kaasomanik peab jõudma peale minu tehingu kuupäeva kahe kuu jooksul oma ostueesõiguse huvist soovi avaldama või peab kahe kuu aja jooksul toimuma reaalne tehing ? Kui sooviavaldus, siis kuidas see peaks kajastuma ?
4. Kas 2 kuud ostueesõigust hakkab kehtima sellest hetkest kui saatsin kaasomanikule emaili koos notariaalse ostu-müügi lepinguga või sellest hetkest kui ta vastas minu emailile, et on tutvunud ?

Suured tänud ette!
Karel

Re: Kiire mure kaasomandiga, mida seadusest välja ei loe

09 Aug 2016, 17:58

Vastavalt asjaõigusseaduse §-le 73 lõige 1 võib kaasomanik temale kuuluva mõttelise osa ühises asjas võõrandada, pärandada, pantida või seda muul viisil käsutada.
Sama paragrahvi lõige kaks sätestab, et kinnisasja mõttelise osa müümisel isikule, kes ei ole kaasomanik ega seaduse järgi eesõigustatud, on teistel kaasomanikel müüdava mõttelise osa ostu eesõigus. Lõikes kaks sätestatut ei kohaldata, kui kaasomanik võõrandab kinnisasja mõttelise osa alanejale sugulasele või vanemale.
Teisel kaasomanikul ei ole aga piiramatult aega oma ostueesõiguse teostamiseks. Võlaõigusseaduse § 249 kohaselt tuleb Teil ostueesõigust omavale isikule viivitamata teatada müüjaga sõlmitud müügilepingust ja selle sisust. Kui müügileping on sõlmitud kirjalikus vormis, peab müüja ostueesõigust omava isiku nõudmisel esitama talle lepingu. Müüja teatamiskohustus loetakse täidetuks ka siis, kui lepingust ja selle sisust teatab või lepingu esitab ostueesõigust omavale isikule ostja.
Kinnisasjade müügi puhul säilib ostueesõigus kahe kuu jooksul pärast käesoleva seaduse §-s 249 nimetatud teate saamist, kui seaduses või lepinguga ei ole ette nähtud teistsugust tähtaega.
Seega, kui Te ostsite mõttelise osa korteriomandist, siis on teisel kaasomanikul aega kaks kuud kasutada ostueesõigust ja Teie asemel omandada Teie poolt ostetud korteriomandi osa asudes müügilepingus Teie asemele. Kaasomanik teatab ostusoovist notarile, kes omakorda võtab Teiega ühendust ja teatab kaasomaniku ostusoovist. Remondiga alustamine Teie poolt oli ennatlik ja remondikulude hüvitamine on võimalik, kui saavutate Teie poolt ostetud toa omandanud kaasomanikuga kokkuleppe. Kui Te nüüd ostate veel ühe toa, siis seejärel peate Te müügilepingu sõlmimisest teatama jälle teistele kaasomanikule. Kui Teine kaasomanik 2 kuu jooksul ei teata oma ostueesõiguse kasutamise soovist, siis kantakse Teid korteriomandi kaasomanikuna kinnistusraamatusse st olete omandanud ühe toa ehk ühe osa korteriomandist.
Kahekuuline tähtaeg algab teate saamisest, nii nagu see on seaduses sõnastatud st hetkest, kui teine kaasomanik teatas, et on teadlik müügilepingust.


Vastas Vambola Olli.

Vasta