Kinnisvara müük järelmaksuga/üürimine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kinnisvara müük järelmaksuga/üürimine

14 Sept 2016, 13:34

Tere, minul selline mure, et soovin müüa oma kodu. Leidsin ka noored ostjad, kes soovisid maja osta järelmaksuga, st igakuisete osamaksetega 3-ks aastaks. Tegin algselt üürilepingu, st et noored maksavad mulle nagu iga kuu üüri(tegelikult siis osamakseid) ja kui lõpuks soovitud maja hind on tasutud siis saab maja nende omaks. Nüüd aga tekkis küsimus kuidas ma selle lõpuks 3 aasta pärast uute omanike nimele saan teha. Kuidas ma notari juures seda tehingut nimetama pean? Ma müün oma kodu, mille pealt riigile tulumaksu maksma vist ei pea aga üüri eest pean ma tulumaksu ju maksma? Kas ma peaksin kuidagi selle üürilepingu siis teisiti nimetama? Siit siis ka minu küsimus, kuidas seda ostu-müüki vormistada lõpuks 3 aasta pärast, et ma ei peaks kuidagi kahju rahaliselt kannatama.

Re: Kinnisvara müük järelmaksuga/üürimine

14 Sept 2016, 13:35

Tulumaksuga maksustatakse maksumaksja tulu, millest on tehtud seadusega lubatud mahaarvamised. Tulumaksuga maksustatakse residendist füüsilise isiku tulu, mis on saadud vara võõrandamisest. Tulumaksuga ei maksustata kinnisasja, elamuühistu osamaksu või hooneühistu liikmesuse võõrandamisest saadud kasu, kui kinnisasja oluliseks osaks või korteriomandi või -hoonestusõiguse esemeks on eluruum, mida maksumaksja kuni võõrandamiseni kasutas oma elukohana.
Kui Te olete nüüd oma elukohaks registreerinud muu koha, kui järelmaksuga müügis olev elamu, mis varem oli Teie elukoht, siis tuleb Teil elamu müümisel maksta tulumaksu. Te oleksite pidanud koheselt sõlmima ostjatega notariaalse hoonestatud kinnistu müügilepingu. Müügilepingus oleks samuti olnud võimalik kokku leppida, et Teie poolt müüdud elamu hinna maksavad ostjad 3 aasta jooksul.
Residendist füüsilise isiku maksustamisperioodi tulust arvatakse maha maksuvaba tulu, mis 2016.a. on 2040 eurot. Sama summa kuulub tulust mahaarvamisele ühel lapsevanemal, kui Te peate üleval last, kes on 17-aastane või noorem. Veel on tulust õigus tulust maha arvata ühe kuni 26-aastase Eesti kodaniku koolituskulu.


Vastas Vambola Olli.

Vasta