Kaasomandi ost-müük

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kaasomandi ost-müük

01 Okt 2016, 19:08

Tere!

Oleme kaasomanikud 6-korteriga kortermajas, mille juurde kuuluv 2000 m2 maad. Meil on KÜ. Meil on krundikasutamise ja hooldamise kokkulepe (meie hooldame ja kasutame kindlat krundi osa, /meile kuulub lähtuvalt korteri suurusest 1/3 krundist, 5 korterit hooldavad ja kasutavad koos ülejäänud krundi osa), meil puudub notariaalselt kinnitatud kasutuskord.
Meile kuulub ka kortermaja kõrval asuv naaberkrunt 570 m2. Soovime kortermaja krundist müüja oma mõttelise osa arvet konkreetse tüki (ca 30-50m2) (mis piirneb naabruses oleva krundiga, mis on ka meie kasutuses), nii et väheneks ainult meie mõtteline 1/3 osa.
Teised kaasomanikud on müügiga nõus, kui nende mõtteline osa jääb samaks.
Soovime kõrval krundile ehitada maja, aga selleks peab olema krundi pindala omavalitsuse määruse kohaselt min 600m2.

Kas sellist tehingut on võimalik teha? Mis meil sellise tehingu tegemiseks vaja teha on?
Kas meil on vaja sellisel juhul kõigepeal vormistada notariaalne kastuskord kus on ära määratud, milline osa krundist on meie kasutuses või pole see vajalik?

Ettetänades,

Re: Kaasomandi ost-müük

04 Okt 2016, 13:01

Kortermaja juurde erastatud 2000 m2 suurune kinnistu on kõigi korteriomanike kaasomandis. Kui Te soovite nüüd kortermaja juurde kuuluvat kinnistut jagada, siis jagamisega peavad nõustuma kõik korteriomanikud. Kaasomand on ühine omand ja selline nõue tuleneb Asjaõigusseaduse §-st 74 lg 1, mille kohaselt kaasomandis oleva asja võib võõrandada või koormata, samuti asja või selle majanduslikku otstarvet oluliselt muuta ainult kõigi kaasomanike kokkuleppel.
Te peaksite kortermaja kinnistu jagamiseks pöörduma kohaliku omavalitsuse poole ning jagamiseks peavad nõusoleku andma kõik korteriomanikud. Juhul, kui maakorralduslikult on võimalik, tuleb äralõige mõõdistada ja kanda maakatastrisse. Tehingu tegemiseks tuleb moodustada eraldi kinnistu, mille Te saate osta teiste korteriomanike käest.
Kortermaja juurde kuuluva kinnistu kasutuskorra kokkuleppe notariaalne tõestamine ei ole vajalik. Teile on vajalik omandada vajaliku suurusega osa kortermaja kinnistust. Osta või müüa saab aga ainult kinnistut. Tehing, millega kohustutakse omandama või võõrandama kinnisasja, peab olema notariaalselt tõestatud.


Vastas Vambola Olli.

Re: Kaasomandi ost-müük

05 Okt 2016, 08:39

tere!

Suured tänud vastuse eest. Kas sellisel juhul vähenevad proportsionaalselt kõigi kaasomanike mõttelised osad krundist? Kas on võimalik seda tehingut teha ka nii, et väheneks ainult ühe kaasomaniku mõtteline osa ja teistel jääks samaks?

Ette tänades,

Re: Kaasomandi ost-müük

07 Okt 2016, 08:43

Kas sellisel juhul vähenevad kõigi kaasomanike mõttelised osad proportsionaalselt? Või on võimalik ja nii, et vähendatakse vaid ühe kaasomaniku mõttelist osa?

Re: Kaasomandi ost-müük

09 Okt 2016, 21:40

Kortermaja juurde erastatud kinnistu on kõigi ühine omand ja kõik korteriomanikud on proportsionaalselt vastavalt korteriomandi suurusele erastatud kinnistu suhtes kaasomanikud. Kui nüüd tehakse äralõige, mis müüakse Teile, siis väheneb kortermaja juurde erastatud kinnistu suurus ja vastavalt väheneb kõigi osa ühises omandis. Teised kaasomanikud müüvad äralõike Teile kokkulepitud tasu eest.


Vastas Vambola Olli.

Vasta