Autole seatud käsutamistõkend

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Autole seatud käsutamistõkend

05 Dets 2016, 21:23

Tere!
Olen auto omanik. Olen auto kasutajateks pannud ka oma pojad. Täna sain teada, et juba 25.11.16 on minu autole pandud kohtu poolt käsutamistõkend. Teada sain sellest uurija käest, kes teatas, et minu autoga on üks minu poegadest suvel politseile vahele jäänud joobes olekul. Nagu sain aru, et kiirtest olevat näidanud kanepi joovet. Kõike sellest sain teada alles täna. Uurija teatas, et prokurör nõuab auto konfiskeerimist, millega nõustus ka kohtunik. Ma ei saa aru, et kuidas minu selja taga tehakse ilma minu teadmata minu varaga otsus, mis puudutab otseselt mind. Samas pole ma mitte ühtegi seadust rikkunud, andsin korraks autot kasutada oma pojale. Kas selline õigus on olemas, et täiesti lambist võib suvalist vara arestida. Uurija kutsus mind reedeks välja, et ma saaksin ka dokumendiga tutvuda ning nimetab mind selles protsessis kolmandaks isikuks. Kuidas olen mina aga kolmas isik kui tegemist on minu varaga, teps sellest mitte ma ei saa aru. Mida ma peaksin tegema, et autot saaksin ma kui omanik ise täiesti vabalt käsutada oma suva järgi ning autot ei konfiskeeritaks. Rõhutan minu kui omanik pole mitte ühtegi seadust rikkunud vaid protsess on hoopis minu täiskasvanud pojaga. Väike tähelepanek veel, et uurija ütles telefoni teel mulle, et tegemist on teie lapsega ning tema kasutas minu autot selle pärast. Huvitav on see, et nüüd riik loeb minu täiskasvanud lapsi minu lasteks, aga kui tuludeklaratsiooni tegema hakkan sii seesama riik teatab, et mul lapsi pole.
Lugupidamisega,
P.T.

Re: Autole seatud käsutamistõkend

07 Dets 2016, 15:42

Teie autole seatud käsutamiskeeld tähendab, et Teil ei ole lubatud autot müüa. Teid on õigesti kaasatud kriminaalasja menetlusse kriminaalmenetluse seadustiku (KrMS) § 401 lg 1 alusel kolmanda isikuna. Kolmas isik on füüsiline või juriidiline isik, kes ei ole kuriteos kahtlustatav, süüdistatav, kannatanu ega tsiviilkostja, kuid kelle õiguste või kohustuste üle võidakse kriminaalasja lahendamisel või erimenetluses otsustada.
Teie auto võidakse kui süüteo toimepanemise vahend konfiskeerida karistusseadustiku § 83 lg 3 p 1 alusel. Erandina võib kohus konfiskeerida süüteo toimepanemise vahendi, aine või eseme, kui see kuulub otsuse või määruse tegemise ajal kolmandale isikule ja kui kolmas isik on vähemalt kergemeelsusega kaasa aidanud vahendi, aine või eseme kasutamisele süüteo toimepanemisel või ettevalmistamisel. Teil on menetluse käigus võimalik vaidlustada Teie autole käsutamise keelu seadmine aga samuti vaidlustada kohtuotsus konfiskeerimise osas. Konfiskeerimise eelduseks on, et Te aitasite kergemeelsusega kaasa auto kasutamisele narkojoobes poja poolt.


Vastas Vambola Olli.

Re: Autole seatud käsutamistõkend

08 Dets 2016, 08:26

Tänan vastuse eest. Tekkis veel üks küsimus, et mida tähendab juriidilises mõistes sõna "kergemeelsus"

Re: Autole seatud käsutamistõkend

09 Dets 2016, 16:04

Juriidiline keel on tavaline eesti keel. Tõsi see on erialaline eesti keel.
Karistusseadustiku § 18 lg 2 kohaselt paneb isik teo toime kergemeelsusest, kui ta peab võimalikuks süüteokoosseisule vastava asjaolu saabumist, kuid tähelepanematuse või kohusetundetuse tõttu loodab seda vältida. Teie juhtumi puhul loetakse kergemeelsuseks, seda, et kui Te teadsite poja narkootikumide tarvitamisest, kuid siiski lubasite pojal kasutada oma autot, lootes kergemeelselt, et poeg ei jää vahele, kui on tarvitanud narkoainet ning juhib mootorsõidukit.


Vastas Vambola Olli.

Vasta