Kinkeleping ja testament - nende erisustest

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kinkeleping ja testament - nende erisustest

13 Jaan 2017, 15:00

Tere, küsimus on järgmine.

Kui mu vanaema on abielus, kuid ta on ise korteri omanik, kas tal on õigus sellisel juhul tema oma pojapojale kinkeleping ilma abikaasa sekkumiseta? Või sellisel juhul on mõistlik teha testament, et tema pojapoeg päriks tulevikus tema kinnisvara, mitte ei päriks tema abikaasa kui see on tema soov?

Re: Kinkeleping ja testament - nende erisustest

16 Jaan 2017, 22:44

Kui Teie vanaema soov on, et tema korteri päriks poja-poeg pärast tema surma, siis igal juhul tuleks vanaemal teha testament. Pärimine toimub seaduse või testamendi järgi. Kui pärandaja ei ole teinud testamenti, siis pärivad tema vara esimeses järjekorras kõik tema lapsed. Kui pärandajal ei ole lapsi või kui tema lapsed pärandist loobuvad, siis kõik tema lapselapsed. Pärandaja abikaasa pärib laste kõrval ning tema osa pärandvarast ei saa olla väiksem kui 1/4. Teise ja kolmanda järjekorra pärijate kohta saate lugeda Notarite Koja veebilehelt https://www.notar.ee/528Kui vanaema soovib endale kuuluva korteri kinkida poja-pojale, siis tuleb tal arvestada sellega, et ta ei ole enam selle vara omanik juba enda eluajal. Selleks, et otsustada kas vanaema saab üksinda korterit kinkida ning kas vanaema pärijad saavad korterit tervenisti pärida tuleks esmalt hinnata, kas vanaemale kuuluv korter kuulub abikaasade ühisvara hulka või lahusvara hulka. Juhul kui korter kuulub abikaasadele ühiselt siis eeldatakse seaduse järgi, et abikaasade osad on võrdsed. Sellisel juhul ei ole vanaemal võimalik korterit kinkida abikaasa nõusolekuta. Samuti tuleks arvestada, et pärimise puhul pärivad sellisel juhul pärijad ainult vanaema vara ehk siis ühisomandi osa varast, mitte tervet korterit.


Vastas Eve Põtter.

Re: Kinkeleping ja testament - nende erisustest

22 Jaan 2017, 22:27

Tere!

Tänan, et vastasite.
Kuidas või mille järgi on võimalik kindlaks teha, kas korter on ühisvaras või lahusvaras? Kinnistusraamatus on omanike kande all kirjas ainult üks omanik, ehk siis antud hetkel minu vanaema. Kas ühisvara korral peaks vastava kande all olema kirjas ka tema seaduslik abikaasa, kellega ta on hetkel abielus?
Kui notar esitab kinkelepingu jaoks vastava blanketi, kus tuleb ära märkida ka abielus oleva isiku nime ja andmed, siis kuidas notarile selgeks teha, kui vara ei ole ühisvaras, ehk siis kas abielu pool ei pea kohale tulema, kui tema nõusolekut ei ole vaja? Kas sellisel juhul peab ikkagi blanketti kirjutama tema andmed, justkui oleks ka tema tehingus osaline või need tuleks märkimata jätta ja teatada notarile et vara pole ühisvaras?

Re: Kinkeleping ja testament - nende erisustest

24 Jaan 2017, 15:30

Kuna varasemate seaduste järgi ei olnud kohustust näidata kinnistusraamatus mõlema abikaasa nime, siis esineb pakitaks olukordi, kuid isegi juhul kui kinnisasi on kinnitatud ainult ühele abikaasale, kuulub see tegelikult abikaasade ühisvara hulka. Kui Teile ei ole teada, kas vanaemale kuuluv korter kuulub abikaasade ühis- või lahusvara hulka siis võiksite selle välja selgitamiseks pöörduda notari poole. Juhul kui Teil on kavas korter kinkida, siis kinkelepingut tõestav notar saab kindlaski selles küsimuses abiks olla ning ka eelnevalt selgitada, kas mõlemad abikaasad peavad tehingus osalema. Notar saab registritest saadaolevate andmete ja dokumentide põhjal tuvastada ka korter kuulub abikaasade ühis- või lahusvara hulka. Juhul kui asjaolude väljaselgitamiseks on vaja täiendavaid dokumente, siis saate notari käest teada, millised dokumente esitada on vaja. Juhul kui notaribüroo, kuhu olete pöördunud on pakkunud täita Teil blanketi, siis on see vajalik eelkõige lepingu projekti ettevalmistamiseks vajaliku teabe saamiseks.


Vastas Eve Põtter.

Vasta