Korteri ostmine oksjonikeskkonnast

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Korteri ostmine oksjonikeskkonnast

11 Mär 2017, 12:45

Tere. Osalesime oksjonikeskkonnas ühe korteri enampakkumisel. Ennem registreerimist enampakkumisele, helistasime ja meile öeldi eelmise omaniku võlgnevuseks ühistu ees 3471 euri. Oksjonil olles tegime pakkumise, mis tegi meid oksjoni võitjaks. Viimasel oksjonipäeval teatati meile, et KÜ on andnud algselt vale võla summa ja mingil ajal oli seda muudetud KÜ poolt 5574 euroks. Probleem ongi selles, et osalesime oksjonil vale andmete põhjal, kuna meid ei teavitatud kohtutäituri poolt, et võlga on suurendatud ja ka kuulutuses see samuti ei kajastunud. Leian, et kohtutäitur oleks meid pidanud koheselt teavitama muutusest või tühistama oksjoni. Nüüd kohtutäitur väidab, et see on minu ja ühistu vaheline probleem, kuigi mina osalesin oksjonil kohtutäituri poolt antud info põhjal, kus võlgnevus siis 3471 euri. Helistades Ühistu esimehele, teatas ta, et ta on võlgnevusele lisanud ka kohtu- ja õigusabi nõustamise kulud. Kas see on seadustega kooskõlas? Oksjoni summa on makstud, ühistule ei ole ma veel midagi maksnud kuna ma ei tea palju ma siis maksma pean. Leian, et mina ei pea seda vahet kinni maksma, kuna see on kohtutäituri ja ühistu vaheline susserdamine. Kas oskate öelda, kes peaks selle segaduse lahendama?
Ette tänades ja vastust oodates.

Re: Korteri ostmine oksjonikeskkonnast

22 Mär 2017, 13:10

Täitemenetluse seadustiku (TMS) 103 lg 2 järgi asja müümisel täitemenetluses ei vastuta kohtutäitur ega võlgnik müüdud asja puuduste eest. Seega tõepoolest ostu otsuse langetamiseks vara kohta vajaliku informatsiooni kogumine on eeskätt ostja enda ülesanne.

Teie küsimusest nähtuvalt teatati Teile siiski viimasel oksjonipäeval, et KÜ on andnud algselt vale võla summa ja mingil ajal oli seda muudetud KÜ poolt 5 574 euroks. Seega põhimõtteliselt enne enampakkumise lõppu oli Teile õige võlgnevuse suurus teatavaks tehtud.
See millisel hetkel osaleja elektroonilisel enampakkumisel pakkumise teeb (kas varakult enne enampakkumise lõppu või enampakkumise viimasel minutil) on osaleja enda otsustada ning selle otsusega kaasnevad võimalikud riskid on osaleja enda kanda.

Korteriomandiseaduse (KOS) § 13 lg 4 kohaselt korteriomandi võõrandamisel vastutab selle omandaja võõrandaja sissenõutavaks muutunud kaasomandi eseme korrashoiu ja valitsemise kulutuste eest käendajana. KOS § 13 lg 5 järgi kui korteriomand müüakse täitemenetluses ja KOS § 13 lõikes 4 nimetatud nõue on ostjale teatavaks tehtud, puudub korteriomandi omandajal tagasinõue eelmise omaniku vastu.

Viimasest tulenevalt isegi siis, kui asjas saaks asuda seisukohale, et Te ei olnud korteriühistu nõude suurusest õigeaegselt teavitatud, siis mõjutab see üksnes Teie tagasinõude õigust eelmise omaniku vastu, mitte aga ühistu õigust nõuda Teie käes raha tasumist.

KOS § 13 lg 4 tulenevalt korteriomandi võõrandamisel vastutab selle omandaja võõrandaja sissenõutavaks muutunud kaasomandi eseme korrashoiu ja valitsemise kulutuste eest käendajana. Eelmise omaniku võlgnevuse sissenõudmiseks tehtud kohtukulud (sh õigusabi kulud) on ilmselt võimalik pidada kaasomandi eseme valitsemise kulutustena.


Vastas Oksana Kutšmei.

Vasta