Reaalosadeks jagamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Reaalosadeks jagamine

15 Mai 2017, 10:02

Tere,

Meil on maja jagatud 3 omaniku vahel, 1 kuulub 50%, teisele kahele 25%. Maa (hoov) on juriidiliselt ühiskasutuses, kuid on välja kujunenud teatud kasutuskord. Kuna hoovil on 2 sissepääsu, kuid omanikke ja majja sissepääse 3, siis osa maast on ja peab jääma alatiseks ühiskasutusse, et kõik pääseksid oma kodudesse.
Kui nüüd üks omanikest soovib reaalosadeks jagamist, siis saan aru, et teiste omanike nõusolekut ei ole vaja.
1. Aga sel juhul mille alusel/kes otsustad, kuidas jagatakse hoov?
2. Kas nö ühiskasutusse jääv tee arvestatakse kogu jagatavast alast nö maha? Või see, kes saab oma hoovi eraldi aiaga ära eraldada (50% omanik), sellele antakse 50% maast ja teised vaadaku ise, kes kuidas koju saab? Sest need 2 saavad reaalsesse kasutusse ju vähem kui 25% maast, sest osa jääb ühiskasutusse.

Re: Reaalosadeks jagamine

24 Mai 2017, 09:40

Tere,

Asjaõigusseaduse § 76 lg. 1 sätestab kaasomaniku õiguse igal ajal nõuda kaasomandi lõpetamist.

Sama seaduse § 77 kohaselt kaasomandi lõpetamisel jagatakse asi vastavalt kaasomanike kokkuleppele.
Kui kaasomanikud ei saavuta kokkulepet kaasomandis oleva asja jagamise viisi suhtes, otsustab kohus hageja nõudel kas jagada asi kaasomanike vahel reaalosades, anda asi ühele või mitmele kaasomanikule, pannes neile kohustuse maksta teistele kaasomanikele välja nende osad rahas, või müüa asi avalikul või kaasomanikevahelisel enampakkumisel ning saadud raha jagada kaasomanike vahel vastavalt nende osa suurusele.
Kaasomandi reaalosadena jagamisel võib kohus, kui reaalosade väärtus ei vasta kaasomanikele kuuluvate mõtteliste osade väärtusele, määrata rahalise tasaarvestuse osade ühtlustamiseks, samuti koormata üksikuid osasid servituudiga teiste osade kasuks.
Kohtu poolt kindlaksmääratud osade jaotamine reaalselt võib vajaduse korral toimuda ka liisu heitmise teel.

Juurdepääsu lahendamine toimub asjaõigusseaduses ette nähtud reaalservituudi sätete alusel.

Vastas Lia Niitaru

Vasta