Tere.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Tere.

25 Juun 2017, 10:36

Olen pärinud 3/9 suuruses osas mõttelise osa pärandusest. Märkusena on lisatud, et pärandvara kuulub kaaspärijatele ühiselt. Kaaspärija võib käsutada temale kuuluvat mõttelist osa pärandvara ühisusest. Kaaspärija ei või iseseisvalt käsutada pärandvara hulka kuuluvaid esemeid või mõttelist osa nendest.
Kuna omanikel on omavahel jagamisel ja kasutamisel erimeelsusi ja üks omanikest teenib üksi päranduselt tulu, siis sooviks oma osast vabaneda, kuna selle hoidmisel pole minule kasu. Oma tervise huvides ei soovi ka antud kaaspärijaga "maid jagada"!
Minu küsimus, siis selline! Kas ma võin oma osaluse pärandusest kohe kolmandale isikule edasi müüa, või tuleb enne kohtus siiski pärand kindlateks osadeks ära jagada?

Ette tänades.

Re: Tere.

30 Juun 2017, 06:22

Tere
Pärandvaraga saavad pärijad tehinguid teha üksnes ühiselt.
Iga kaaspärija võib iseseisvalt käsutada (müüa, kinkida, pantida vms) ainult temale kuuluvat mõttelist osa pärandvara ühisusest, st tema osa kogu pärandvara ühisusse kuuluvast varast.
Tehing, millega kaaspärija kohustub võõrandama osa pärandvara ühisusest või käsutab sellest temale kuuluvat osa, peab olema notariaalselt tõestatud.
Ükshaaval pärandvarasse kuuluvaid esemeid või mõttelist osa nendest kaaspärija iseseisvalt käsutada ei saa.
Kui kaaspärija müüb oma osa pärandvara ühisusest kolmandale isikule, on ülejäänud kaaspärijatel ostueesõigus, mida saab notarile sellekohast avaldust esitades teostada kahe kuu jooksul peale pärandvara võõrandamisest teadasaamist.

Eeltoodust tulenevalt sõltub pärandiosa müümise võimalikkus asjaolust kas soovite müüa kogu oma mõttelist osa sellest või mõnd pärandvara hulka kuuluvat eset või õigust või mõttelist osa nendest. Esimesel juhul on see lubatud, teisel juhul tuleb enne pärand kindlateks osadeks jagada.

Vastas Tiina Mölder
Eesti Õigusbüroo OÜ jurist

Vasta