Tasuta isiklik kasutusõigus ja võlad

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Tasuta isiklik kasutusõigus ja võlad

13 Sept 2017, 19:17

Tere!

Ema andis kinkelepinguga oma korteri pojale, milles on tingimus, et poja isal (emaga lahutatud) on sellele korterile tähtajatu ja tasuta isiklik kasutusõigus. Notari kinnitatud lepingus ei ole täpsustatud korteriga seotud kulude tasumist. Poeg ei ole selles korteris elanud mitu aastat ning isa pole kommunaalmakseid (küte, vesi, elekter jne) tasunud, mistõttu on võlad kuhjunud.
Kuna tegelikult on kommunaalteenuseid kasutanud isa, siis kas on mingi võimalus suunata need võlad ka tema vastu? Mis õigused pojal on, et ta ei peaks kinni maksma teise inimese tekitatud arveid? Pojale ei ole oluline, et korter jääks edasi talle.
Mida peaks esmajoones tegema, et probleemist vabaneda ning võlad poja vastu ei suureneks?

Lugupidamisega

Re: Tasuta isiklik kasutusõigus ja võlad

19 Sept 2017, 13:42

Tere

AÕS § 218 lg 1 näeb ette, et kasutusvaldaja on kohustatud säilitama asja senise majandusliku otstarbe ning kasutama seda korrapäraselt ja heaperemehelikult. AÕS § 219 lg 1 kohaselt on kasutusvaldaja kohustatud kasutusvalduses olevat asja omal kulul korras hoidma ja asja tavaliseks korrashoiuks vajalikke parandusi ning uuendusi tegema.AÕS § 223 kohaselt tasub kasutusvalduse esemel lasuvad maksud ja võlaintressid ning koormatised, majandamis- ja muud kulud kasutusvaldaja vastavalt oma õiguste kestusele. Kui maksud, koormatised või kulutused on sisse nõutud omanikult, on kasutusvaldaja kohustatud talle need samas ulatuses hüvitama.

Seega on kommunaalmaksete kohustus kasutusvaldajal ehk Teie isal. Kuna vastavad lepingud on ilmselt Teie kui omaniku nimel, esitavad teenusepakkujad oma arved Teile, ent Teil on õigus need tegelikult kasutajalt sisse nõuda.

Et olukorda lõpetada on erinevaid variante:
1. Kasutusõigus lõpetatakse poolte kokkuleppel või kohtus.
2. Kuna Te kirjutate, et korterist tegelikult huvitatud ei ole, võite korteri isale edasi kinkida. Sel juhul on tema edaspidi omanik ja vastutab ise.
3. Kui teenusepakkujad on sellega nõus, võite teenuste osutamise lepingud ümber vormistada selliselt, et teenuse saajaks ja ka arvete maksjaks on tegelik kasutaja.

Vastas

Tiina Mölder
jurist

Vasta