Eramaale loata paigaldatud elektrikaabel Elektrilevi poolt

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Eramaale loata paigaldatud elektrikaabel Elektrilevi poolt

04 Nov 2017, 20:08

Tere!

Soovin oma kinnistule saada elektriliitumist ning esitasin vastava taotluse Elektrilevile. Pärast esimese osamakse tegemist helistati Elektrilevist ja öeldi, et on vajalik käia notaris ja tagantjärele seada isiklik kasutusõigus, muidu ma enda krundile liitumist ei saa. Tuli välja, et aastaid tagasi on nad minu kinnistu kaudu vedanud naaberkrundile elektrikaabli (tegemist on saarel asuva kinnistuga, kus igapäevaselt ei ela), kuid mind sellest ei ole teavitatud.
Sellest tulenevalt soovin teada, kuidas edasi peaks toimima.
Saan aru, et servituut tuleb seada, kuid kas mul on õigus tagantjärele ka nendele nõue esitada taolise ebaseadusliku tegevuse eest? Kas tõepoolest ei saa ma enne oma krundile liitumist, kui pean isikliku kasutusõiguse seadma?
Kas saan määrata tasu suuruse minu maa kasutamise eest?

Re: Eramaale loata paigaldatud elektrikaabel Elektrilevi poo

12 Nov 2017, 21:06

Tere,

Igasuguse ebaseadusliku tegevuse lõpetamiseks ning kahjude hüvitamiseks on võimalik esitada nõue.
Servituuti on võimalik seada nii tasu eest kui tasuta. Tasu suurus määratakse kokkuleppel või kohtuotsusega. Ka on võimalik kohtus taotleda servituudi seadmist, kui selles osas kokkuleppele ei jõuta ja servituudi seadmine on hädavajalik. Teie olukorras tuleks kõiki asjaolusid arvesse võtta ja kaaluda nõude esitamise otstarbekust. Selleks soovitan Teil pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes eelnevalt veebilehel www.juristaitab.ee

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta