Loata tehnovõrk eramaal

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Loata tehnovõrk eramaal

07 Nov 2017, 22:01

Tere

Soovin oma kinnistule (suvila saarel) saada elektri liitumiskilpi, esitasin vastava taotluse Elektrilevile ning sõlmisime lepingu ning tasusin ära ka esimese osamakse. Mõned päevad pärast raha kandmist helistati Elektrilevist ning öeldi, et nüüd tuleb minna kohe notarisse ja seada isiklik kasutusõigus. Lähemal uurimisel selgus, et kunagi aastaid tagasi on läbi minu maa viidud elektrikaabel naaberkinnistule, mind aga sellest teavitatud pole ning samuti ei ole ka kaabli asukoht märgistatud. Elektrilevi soovib nüüd tagantjärgi saada minu nõusolekut ja väidab, et minu taotlusega saab edasi minna vaid juhul, kui annan kooskõlastuse. Küll aga tekib küsimus, et kuidas enne lepingu sõlmimist seda mulle ei teavitatud, vaid oodati, kui raha on minu poolt laekunud, siis teavitati.

Sellest tulenevalt soovin teada, mis on minu õigused-kas mul on õigus nõuda tagasiulatuvalt nende fiktiivse tegevuse eest ka tasu? Mis on tasu maksimummäär ning kas Elektrilevil on õigus meie vahel sõlmitud lepingu täitmise tähtaega pool aastat edasi lükata? Kas isikliku kasutusõiguse seadmisega on mul õigus küsida tasu selle eest, et kaabel minu maale on paigaldatud?

Re: Loata tehnovõrk eramaal

14 Nov 2017, 07:48

Tere,

Servituuti on võimalik seada nii tasu eest kui tasuta. Reaalservituudi sisu määratakse poolte kokkuleppega, nii ka tasu maksmine ja selle suurus määratakse kokkuleppel. Siiski on Elektrilevi praktika pigem isikliku kasutusõiguse seadmine tasuta.
Lõplik seisukoht tuleks aga kujundada kõiki asjaolusid arvesse võttes. Seda saab aga teha individuaalsel õigusnõustamisel.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta