isikliku kasutusõiguse seadmine valla kasuks

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

isikliku kasutusõiguse seadmine valla kasuks

10 Jaan 2018, 22:04

Seoses kergliiklustee ehitusega rajas vald minu kinnistu piiri äärde sadevee kaevu ja ca 50 m pikkuse äravoolutoru. Esialgse kooskõlastatud projekti järgi pidi kogu rajatis jääma väljapoole kinnistut, ca 1m piirist. Projekte ja plaane tehti ümber nii, et minu kinnistule jääb pool sadevee kaevu ja toru läbib kinnistu nurka 2 m ulatuses. Põhimõtteliselt ma pole selle vastu. Tööde teostajalt saime teada, et toru pole võimalik maa sisse kaevata teisiti kui peab maha võtma minu kinnistu piiril oleva aia ja heki. Jõudsime kokkuleppele, et aia ja heki taastamine kompenseeritakse. Praeguse seisuga on aed ja hekk maha võetud, toru maa sees. Kuu aega tagasi teatati vallast, et tuleb seada isiklik kasutusõigus maaosale, kus on pool kaevu ja 2 m toru, plaanil näidatud äralõike pindala 4 m2. Nüüd saadeti uued plaanid, kus lisatud 4 m2 -le veel 2,5 m laiune kaitsevöönd kogu krundi piiri ulatuses, kokku 120 m2. Telefonivestluses selgus, et kasutusõigust soovitakse vaid sellele osale, kus toru lõikab kinnistut kuid kaitsevöönd kehtib kogu piiri ulatuses. Asi selles, et esialgne aia ja heki koht jääksid kaitsevööndisse, samuti osa olemasolevaid marjapõõsaid ja viljapuid. Millised on minu õigused? Kas kaitsevööndi piirangud kehtivad ka siis kui kasutusõigust pole seatud? Mis juhtub kui keeldun kasutusõiguse seadmisest? Kas võin aia ja heki rajada kaitsevööndisse ning nõuda selle taastamise hüvitamist juhul kui vald soovib kunagi tulevikus toru üles kaevata? Kas ma oleksin pidanud juba kooskõlastamise faasis ise teadma, et sadevee toruga kaasneb kaitsevöönd? Projektis seda mainitud ei olnud. Kuna kinnistu piirneb elava liiklusega teega, on minu privaatsus ilma aia ja hekita oluliselt häiritud. Millised on võimalikud lahendused sellises olukorras?

Re: isikliku kasutusõiguse seadmine valla kasuks

16 Jaan 2018, 20:49

Tere,

Kitsendused kinnisasja kasutamiseks võivad tuleneda nii seadusest kui tehingust, samuti kohtuotsusest. Teie küsimusest ei selgu mille kaitsevööndiga on tegemist. Võib oletada, et teekaitsevööndiga, kuna see kulgeb teega paralleelselt ja paikneb Teie krundi piiril. Et hinnata kas ja mil määral kaitsevöönd Teie õigusi piirab, tuleb tutvuda piirangute sisuga. On võimalik, et piiratud ei oole heki ja marjapõõsaste kasvatamine kaitsevööndis,vaid piiratud on mingid tegevused.
Kuna kinnisasja omanik on kohustatud taluma oma kinnisasjal tehnovõrku või -rajatist ja lubama selle ehitamist kinnisasjale, kui tehnovõrk või -rajatis on vajalik avalikes huvides, on kohalikul omavalitsusel võimalus pöörduda kohtusse, et seada isiklik kasutusõigus. Sel juhul asendatakse Teie tahteavaldus kohtuotsusega ja seatakse kasutusõigus ikkagi.
Soovitan Teil välja uurida milliseid konkreetseid kitsendusi kaitsevöönd hõlmab ning sellest lähtuvalt tegutseda. Konkreetse kõiki asjaolusid arvestava analüüsi saamiseks soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele regitstreerudes veebilehel www.juristaitab.ee

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta