Tiik naabriga kahepeale

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Tiik naabriga kahepeale

10 Apr 2018, 09:02

Tere!
Mulle kuuluval maal asub tiik, millest umbes 1-2% jääb servapidi naaberkinnistule (temal veepiiri u. 1m jagu). Kui ma sooviksin tiiki süvendada/laiendada/maastikku selle ümber planeerida, siis millised õigused on naabril selle tiigi kasutamiseks? Kui ma sooviks oma osa näiteks aiaga piirata, kas ma võin seda teha? Kas mul peab olema ka kuskilt mingi luba taotletud, kui ma seal toimetama hakkan?

Re: Tiik naabriga kahepeale

11 Apr 2018, 20:41

Tere,

Tiigi näol on tegemist rajatisega Ehitusseadustiku mõttes. Koduhoovi tiigi korrastamise plaan tuleb kooskõlastada kohaliku omavalitsusega ning enne alustamist tulebtõenäoliselt taotleda niisutus- ja kuivendusrajatisele, milleks võib olla ka koduaeda rajatav tiik, ehitusluba. Selle kohta saab täpsemat infot kohalikust omavalitsusest ja Ehitusseadustikust.
Suhteid naabriga reguleerib Asjaõigusseadus. Teie küsimusest nähtub, et tiik paikneb krundi piiril. Tegemist võib olla piirirajatisega. Asjaõigusseadus § 151 Kui kaks kinnisasja on teineteisest eraldatud müüri, heki, kraavi, peenra või muu sellise asjaga, on see naabrite ühiskasutuses, sõltumata asja kuuluvusest, asja kasutamine ei tohi olla vastuolus asja otstarbega ega tekitada kahju naabrile. Kui asja kasutavad mõlemad naabrid, kannavad nad korrashoiukulud võrdselt. Kui asi on vajalik ühe naabri huvides, ei või seda asja tema nõusolekuta kõrvaldada ega muuta.


Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta