Riigi maa erastamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Riigi maa erastamine

23 Apr 2018, 15:24

Tere
Soovin soetada minu vanatädile kuuluva kinnistuga piirnevat riigi omandis olevat maad ja luua sinna oma maakodu. Krundil asub poollagunenud ja elamiskõlbmatu maja, mis on eraomandis (ei ole kinnistusraamatusse kantud). KOVi vastus: "Avalduse maa erastamiseks esitas elamu ja kaevu omanik XXX, Soome kodanik, kes elas Rootsis. Üritasin saatkonna kaudu tema aadressi saada, selgus, et ta on surnud ja sealt saadud poja aadressilt tuli kiri tagasi. Kiri sisaldas vallavalitsuse korraldust, milles me määrasime tähtaja ehitise korda tegemiseks (seal juba sipelgapesa pooleldi toas ja üks osa katusest kokku vajunud, ilmselt olete kohapeal käinud?), peale seda tekiks õigus maad erastada. Inimene peaks tegema toiminguid,et saaks maa erastatud, aga võib- olla ta ei teagi, et tal pärandvara Eestis."
Minu vanatädi sõnul liikus ülalnimetatud isik tema naaberkinnistul ca 10-15 aastat tagasi, rohkem pole teda nähtud.
Küsin: kas on mingi võimalus ilma selleta, et määramata aeg oodata võimalikku pärijat (ilmselt oodatud tänaseks aastaid 5 kindlasti, kuigi KOV oma vastuses ei maini aega), kellel pole aimu/soovi selle majaga midagi ette võtta (põhimõtteliselt tänaseks maja nii lagunenud, et pigem lammutada ja uus asemele), see lagunenud maja ja kaev KOV omandisse saada? Et seejärel saaks edasi liikuda maja (ja kaevu) müügiga (soov, et meile), ja et seejärel saaksime asuda maad riigilt välja ostma (kuidas-kelle kaudu see nüüd äiks, kui maavalitsusi enam pole)?
PS. Mina ei ole vanatädi kinnistu tulevane pärija. Eesmärk ei ole liita see täna riigi omandis olev maa minu vanatädi kinnistuga, vaid et see jääks eraldi kinnistuks.
Suured tänud!

Re: Riigi maa erastamine

30 Apr 2018, 13:49

Tere,

Kui riigimaal asuvate ehitiste omanik on ebaselge, võib olla tegemist peremehetu ehitisega. Juhul kui ehitisel, mis asub omandisse andmata maal, ei ole omanikku, tuleb see kuulutada peremehetuks varaks. Ehitise peremehetuse selgitab välja kohalik omavalistsus Vabariigi Valitsuse 08.08.1996 määruse nr 211“Peremehetu ehitise hõivamise korra kinnitamine“ sätete järgi. Peale ehitise hõivamist on võimalik kohalikul omavalitsusel see võõrandada või lammutada, seejärel saab asuda ka maa erastamisega seotud toiminguid tegema. Peale maavalitsuste likvideerimist läksid Maareformi ja maatoimingud üle Maa-ametisse.
Soovitan Teil pöörduda kohalikku omavalitsusse ning koos ametnikuga, kellel on täpne ülevaade kõigist olulistest asjaoludest, läbi arutada, millised on võimalikud lahendused olukorrale.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
Jurist

Vasta