Tee rajamine eramaale

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Tee rajamine eramaale

02 Mai 2018, 09:29

Tere

Minu naaber rajas minu omanduses olevale põllule kruusatee ilma minuga kooskõlastamata. Naabri kodu juurde viib juba korralik kruusatee, seega korralik juurdepääs oma kodule on naabril olemas. Tee rajamisega minu põllule, lühendas naaber oma koduteed ca 150 meetri võrra. Palusin naabril kruusa minu omanduses olevalt põllult ära koristada. Otsest vastust ei saanud. MIda soovitate edasi teha?

Re: Tee rajamine eramaale

09 Mai 2018, 17:15

Tere,

Teie kirjeldatud asjaoludel on kindlasti tegemist omavoliga. Kruusa omavoliline Teie põllule vedamine on Teie kui põllu valdaja valduse rikkumine. Asjaõigusseadus § 44 lg 1 kohaselt on valduse rikkumise korral valdajal õigus nõuda rikkumise kõrvaldamist ja edasise rikkumise ärahoidmist.Samuti annab Asjaõigusseaduse § 41 lg 3 võimaluse omaabiks valduse rikkumise korral, sätestades, et kui kinnisasja valdus võetakse valdajalt ära omavoliliselt salaja või vägivallaga, on valdajal õigus omavoli tarvitaja kinnisasjalt eemaldada ja kinnisasi oma võimu alla tagasi võtta.
Lisaks on tee rajamine ehitustegevus Ehitusseaduse mõttes, mis eeldab teatud protseduuri järgimist (projekteerimine, ehitusluba jne).
Soovitaksin saata kirjalikult või kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis nõue valduse rikkujale selle lõpetamiseks ning määrata selleks ka konkreetne tähtaeg. Kui seda tähtajaks ei tehta, on võimalik edasi pöörduda sama nõudega kohtusse või eemaldada kruus omaabi korras ise, kusjuures vastavad kulutused peab vastavalt Võlaõigusseadusele katma valduse rikkuja, ehk Te saate need temalt välja nõuda.
Vastavate dokumentide koostamisel saavad juristid Teid aidata kui pöördute individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes veebilehel www.juristaitab.ee

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta