Isiklik kasutusõigus

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 5 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 1
Liitunud: 23 Mai 2018, 10:02

Isiklik kasutusõigus

23 Mai 2018, 10:11

Tere!

Vanaema kinkis oma lapselapsele korteri, mida lapselaps elukohana kasutas. Kinkelepingut tehes oli juba mõlemal plaan korter maha müüa ja arvati, et on lihtsam, kui omanikuks on lapselaps ning siis vanaema ei pea müügiprotsessiga tegelema. Notar seadis aga isikliku kasutusõiguse vanaema elu lõpuni, kinnistusraamatusse pandi märge, et kasutusõigus kustutatakse, kui õigustatud isiku surma tõendatakse. Vanaema ise ei soovi üldse selles korteris elada ning pole ka kunagi elanud seal selle aja jooksul, kui korter on temale kuulunud. Kas on võimalik poolte kokkuleppel lõpetada nimetatud kasutusõigus ära? Eeldan, et selleks on vaja minna notari juurde ja teha notariaalne kokkulepe.

Ette tänades

Postitusi: 1190
Liitunud: 11 Apr 2017, 12:26

Re: Isiklik kasutusõigus

29 Mai 2018, 09:34

Tere,

Kui eluruumile on seatud isiklik kasutusõigus, Asjaõigusseaduse § 212 lg 1 kohaselt võib kasutusvalduse lõpetada kasutusvaldaja ja omaniku kokkuleppel.
Selleks Tuleb Teil vastava sooviga pöörduda notari poole kes tehingu ette valmistab, kinnitab ja vajalikud andmed registrile esitab.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Postitusi: 9
Liitunud: 26 Okt 2016, 07:36

Re: Isiklik kasutusõigus

16 Sept 2018, 15:45

Ostan isikliku kasutusõiguse 5 ha maatulundusmaal mis on jaotatud 40-ks aiamaaks.
Kas mina saan omal maatükil (1000 m2) ehitada kuni 20 m2 ehitise ?
Kas saan seda IKO-d tulevikus edasi müüa, kinkida, pärandada?

Postitusi: 1190
Liitunud: 11 Apr 2017, 12:26

Re: Isiklik kasutusõigus

17 Sept 2018, 12:11

Tere,

Tulenevalt Asjaõigusseaduse § 225 koormab Isiklik kasutusõigus kinnisasja selliselt, et isik, kelle kasuks see on seatud, on õigustatud kinnisasja teatud viisil kasutama või teostama kinnisasja suhtes teatud õigust, mis oma sisult vastab mõnele reaalservituudile. Sama § 226 võib isikliku kasutusõiguse kinnisasja omaniku nõusolekul teisele isikule üle anda, muutmata seejuures isikliku kasutusõiguse kestust. Isikliku kasutusõiguse omandaja ja esialgne omaja vastutavad kinnisasja omaniku ees isiklikust kasutusõigusest tekkivate kohustuste täitmise eest solidaarselt.
Seega sõltub kasutusõiguse kokkuleppe sisust, kas Te võite seal ehitise püstitada. Seejuures tuleb arvestada ka Ehitusseadustiku nõudeid. Kasutusõiguse üleandmine mistahel viisil eeldab seadusest tulenevalt kinnisasja omaniku nõusolekut ning eeldab, et kehtima jäävad Teiega kokku lepitud tingimused Teiega kokkulepitud ajaperioodiks.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta