Endine elukaaslane nõuab raha ja vara.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Endine elukaaslane nõuab raha ja vara.

18 Juun 2018, 08:53

Tere,

Aastaid tagasi sai elukaaslasega "Mati" koos elatud. "Mati" hakkas soomes tööl käima ja aja möödudes üha vähem kodus käis. Tänaseks on olukord, kus ta käib "kodus" paar korda aastas, ja siis ta ainult tahab ööbida seal. Tal on uus naine ja neil on ühine laps. Me ei ela enam aastaid koos. Me pole abielus. Olen abielus oma laste isaga, varasemast kooselust.
Kuna ta peab seda korterit, kus me koos kunagi elasime, ka oma koduks, siis ta sisuliselt marsib sinna sisse, kuna tahab. Korteri on MINU nimel ja mina ise ostsin selle. Koos elatud aja jooksul tegime koos korteris remonti, soetasime ka mööbli ja kommunaalid sai tasutud(sellest on 10+ aastat möödas).
Nüüd kui mu poeg elab seal, tahab endiselt see elukaaslane "Mati" sinna ööbima tulla, aga see ei ole mõeldav.
Reaalne olukord on tänaseks selline, et poeg on üksi seal korteris 6-7 aastat elanud ja kõik jooksvad kulud maksnud. Kuna see endine elukaaslane "Mati" on sinna korterisse sissekirjutatud, esitasin omavalitsusse avalduse, et ta välja kirjutataks. Nüüd kui ta teada sai, et teda tahetakse välja kirjutada, hakkas ta raha ja vara nõudma ning lubas asja kohtusse anda- olin igati kohtu poolt. Ta nõuab korteris olevaid asju mida ta olevat ostnud, tehtud remondi eest raha ja lisaks poole korteri eest raha.
Korteri keldris on tema asjad, mida ta on soomest kokku vedanud. Nendest asjadest mul küll kahju pole, las viib ära. Ülejäänud mööbli ja vara osas ma seda meelt ei oleks.

Ta saatis sõnumi, et tuleb Juuli kuus oma asjadele järele ja ülejäänud asja annab kohtusse.
Mitte ühtegi lepingut me omavahel sõlminud ei ole. Meil omavahel ei ole ühtegi seadusliku sidusust.
Kas mul on kohustus talle midagi korterist anda? Kas ma peab talle poole korteri eest raha maksma? Milline õigus on mul oma vara kaitsta? Olgu öeldud, et korteri ukselukud on vahetatud ja omavoliliselt ta sinna sisse ei saa.


Ette tänades!

Re: Endine elukaaslane nõuab raha ja vara.

25 Juun 2018, 18:11

Tere!

Kuna tegemist ei saa olla abikaasade ühisvaraga on kõik tõendamise küsimus. Otseselt seadusest tulenevat õigust tal varale ei ole, kui ta ei suuda tõendada, et see talle kuulub. Kui Te ostsite korteri kooselu ajal ja Teie elukaaslasel õnnestub tõendada, et tema selle korteri ostu on panustanud võib tal olla rahaline nõue ühise tegutsemise lepingu sätete kohaselt. Siiski tuleb arvesse võtta, et ta juba aastaid panustanud ei ole, ei ole teinud ka vara säilimiseks vajalikke kulutusi. Selle võrra on tema võimalik osa ka väiksem.
Kuna kooselu on lõppenud üle kümne aasta tagasi, nagu Te kirjutate, võib see nõue ka aegunud olla. Nõuete üldine aegumistähtaeg on 3 aastat.
Nagu öeldud, sõltub tema võimalus midagi nõuda tõendamisest ja konkreetsetest asjaoludest. Kui ta Teile mingi nõude siiski esitab ja on näha, millele ta seejuures tugineb, soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes eelnevalt veebilehel www.juristaitab.ee

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta